°C

Pondelok, 30. november 2020. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Merkelová navštívi prvýkrát od nástupu do úradu koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
21.11.2019 14:55

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová plánuje čoskoro navštíviť nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Pôjde o jej prvú cestu do tohto bývalého vyhladzovacieho zariadenia z čias druhej svetovej vojny, odkedy sa pred 14 rokmi stala kancelárkou. Informoval o tom vo štvrtok denník Süddeutsche Zeitung.


Podľa správ týchto novín vydávaných v Mníchove Merkelová prijala pozvanie na podujatie pri príležitosti desiateho výročia založenia nadácie Auschwitz-Birkenau Foundation. Akcia sa uskutoční 6. decembra.

Merkelovej kancelária plánovanú cestu do Poľska potvrdila. Presný termín návštevy bývalého tábora nešpecifikovala s tým, že jej harmonogram návštev a stretnutí sa zvyčajne zverejňuje iba s týždňovým predstihom.

Svetový židovský kongres (WJC) udelil Merkelovej v októbri Cenu Theodora Herzla. Merkelová najvýznamnejšie židovské ocenenie dostala za svoje prívetivé správanie voči Židom v Nemecku a za podporu Izraelského štátu. Podľa historikov zahynulo v táborovom komplexe Auschwitz-Birkenau v období druhej svetovej vojny 1,1-1,5 milióna ľudí. Väčšina obetí bola židovského pôvodu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články