Maďarsko slávi výročie povstania: Neonacisti zaútočili na budapeštianske komunitné centrum | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Maďarsko slávi výročie povstania: Neonacisti zaútočili na budapeštianske komunitné centrum

Maďarsko slávi 63. výročie od vypuknutia povstania proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956
Maďarsko slávi 63. výročie od vypuknutia povstania proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956
Zdroj: SITA/Tamas Kovacs/MTI via AP
23.10.2019 21:15

BUDAPEŠŤ - Oslavy maďarského štátneho sviatku 63. výročia vypuknutia povstania proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956 narušilo približne 50 neonacistov, ktorí v Budapešti zaútočili na komunitné centrum Auróra.


Podľa internetového vydania ľavicového denníka Népszava skupina extrémnych pravičiarov oblečených v pulóvroch s nápisom Légió Hungária dlhší čas nerušene pochodovala ulicami hlavného mesta a smerovala na podujatie radikálnej strany Naša domovina.

Extrémisti sa pokúsili dostať do budovy komunitného centra Auróra, v ktorej sídli množstvo občianskych organizácií a v ktorej sa pred výtržníkmi zamklo niekoľko ľudí. Neonacisti strhli z budovy dúhovú vlajku a na ulici ju zapálili, následne načmárali na steny Auróry neonacistické nápisy.

Prevádzkovatelia komunitného centra sa obrátili na políciu, ktorá na mieste incidentu okamžite zasiahla. Budapeštianska polícia neskôr zverejnila vyhlásenie, v ktorom oznámila, že začala vyšetrovanie pre podozrenie z výtržníctva.

Orbán: Maďari chceli aj v roku 1956 slobodný a nezávislý štát v Európe národov

Maďari chceli slobodný a nezávislý štát v Európe národov už aj v roku 1956, povedal podľa agentúry MTI v stredu večer predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rámci osláv štátneho sviatku 63. výročia vypuknutia povstania proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956.

Premiér v prejave na pôde budapeštianskej Hudobnej akadémie pred pozvanými hosťami okrem iného zdôraznil, že ani Európa, ani Maďarsko sa nezachová, ak sa obráti proti slobode, nezávislosti a kresťanstvu.

Maďarsko slávi výročie povstania:
Zdroj: SITA/Tamas Kovacs/MTI via AP

Pred budovou, v ktorej rečnil Orbán, sa zhromaždila skupina politikov opozičnej Demokratickej koalície (DK), ktorá v rukách držala transparent s nápisom Orbán=Borkai, s narážkou na starostu Győru, bývalého člena vládnej strany Fidesz Zsolta Borkaiho, ktorý sa pred minulotýždňovými komunálnymi voľbami zaplietol do sexuálneho a korupčného škandálu. Na druhom transparente bol nápis: Bojíte sa vyjsť medzi ľudí.

Revolúcia v Maďarsku vypukla 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšie politické slobody, sa postupne pridala inteligencia, robotníci aj roľníci. Tí žiadali po rokoch stalinistického útlaku slobodu. Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojskám, ktoré mali revolúciu potlačiť.


Galéria

Maďarsko slávi 63. výročie

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články