°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Konzervatívna krajina sa rozhodla konať: Sobáše osôb rovnakého pohlavia a interrupcie sú legálne

Sobáše osôb rovnakého pohlavia a interrupcie sú v Severnom Írsku legálne
Sobáše osôb rovnakého pohlavia a interrupcie sú v Severnom Írsku legálne
Zdroj: SITA/AP/Niall Carson
22.10.2019 07:10

BELFAST - V konzervatívnom Severnom Írsku prestal v utorok platiť zákaz manželstiev osôb rovnakého pohlavia a umelého prerušenia tehotenstva, čím sa táto britská provincia pridala k zvyšku Spojeného kráľovstva. Informovala o tom agentúra AFP.


K zmene príslušných prísnych zákonov došlo o polnoci miestneho času (01.00 SELČ), dokedy severoírski zákonodarcovia mali možnosť zvrátiť rozhodnutie britských poslancov. Manželstvo osôb rovnakého pohlavia a interrupcia sú legálne v Anglicku, Walese i Škótsku.

V situácii pokračujúceho politického patu v Severnom Írsku britskí poslanci v júli rozhodli o zavedení homosexuálnych manželstiev a interrupcií aj na území tejto provincie. Rozhodnutie britských poslancov však malo vstúpiť do platnosti len v prípade, ak sa severoírski politici nedokážu do 21. októbra dohodnúť na sfunkčnení regionálnej vlády.

Severoírska vláda sa rozpadla v januári 2017. Londýn bol tak nútený — v záujme zaistenia fungovania štátnej správy — podniknúť kroky k obnoveniu priamej vlády nad touto britskou provinciou. Severoírski poslanci sa síce v pondelok stretli, ale šlo iba o symbolické zasadnutie na protest voči legalizácií homosexuálnych manželstiev a interrupcií.

Minister pre Severné Írsko Julian Smith pred poslancami v pondelok uviedol, že zákon obmedzujúci interrupciu bude o polnoci zrušený. Dodal, že nové zákony týkajúce sa legálneho prístupu k interrupciám vypracujú do 31. marca 2020 a sobášov osôb rovnakého pohlavia do 13. januára 2020.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články