Martin na bielom koni dostal na frak: FOTO Kim Čong-un ukázal spanilú jazdu, chystá vraj niečo veľké | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Martin na bielom koni dostal na frak: FOTO Kim Čong-un ukázal spanilú jazdu, chystá vraj niečo veľké

Jazda Kim Čong-una na horu Pektu
Jazda Kim Čong-una na horu Pektu
Zdroj: SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service
17.10.2019 08:30

PCHJONGJANG- Severokórejské médiá v stredu zverejnili sériu fotografií, na ktorých je zachytený vodca krajiny Kim Čong-un, ako na bielom koni zdoláva zasneženú "posvätnú" horu Pektu. Podľa analytikov sú takéto propagandistické gestá spravidla predzvesťou nejakého zásadného vyhlásenia. Na 2744 metrov vysokú sopku Kim vystúpil aj v roku 2017, niekoľko týždňov pred svojím novoročným prejavom, v ktorom sa vyslovil za zlepšenie vzťahov oboch kórejských štátov. Možno v tomto prípade sa však iba chcel pochváliť, že vie stále aj cválať na koni.


Tajné stretnutie Melanie s Kimom? Šéf USA Trump opäť perlil, Biely dom reagoval okamžite

Podľa vyhlásenia vytlačeného v severokórejských médiách predstavitelia, ktorí Kima na horu sprevádzali, dospeli k názoru, že vodca plánuje "veľkú operáciu". Čoho by sa mala týkať, ale severokórejské médiá neuviedli.

Martin na bielom koni
Zdroj: SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service

Najvyššia hora Kórejského polostrova Pektu je označovaná za rodisko otca terajšieho diktátora Kim Čong-ila, ktorý stál na čele krajiny pred Kim Čong-unom. Každý výstup na tento horský masív má teda značný symbolický význam. Informoval portál BBC News.

Vzoprenie sa tlaku

Kima je na fotografiách vidieť v dlhom, svetlohnedom plášti a v okuliaroch, ako sám na koni prechádza zasneženými poliami a lesmi. "Jeho púť na horu Pektu je veľmi dôležitou udalosťou v dejinách kórejskej revolúcie," napísala v stredajšej správe severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA.

Martin na bielom koni
Zdroj: SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service

Podľa analytikov Kimova symbolická cesta podčiarkuje odhodlanie KĽDR vzoprieť sa pretrvávajúcim sankciám a tlaku, ktoré medzinárodné spoločenstvo vyvíja v súvislosti so severokórejskými jadrovými a raketovými zbrojnými programami.

"Ide o symbolický čin vyjadrujúci vzdor," uviedol americký expert na KĽDR Joshua Pollack. "Nič nie je povedané explicitne, ale naznačuje to, aký politický kurz môžeme v nadchádzajúcom roku očakávať," dodal.

Martin na bielom koni
Zdroj: SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service

Vlani stál severokórejský vodca Kim Čong-un na vrchole hory Pektu spoločne s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Okrem neho sa Kim v roku 2018 tiež prvýkrát stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, pozastavil testy jadrových zbraní a rakiet dlhého doletu a sľúbil pracovať na denuklearizácii Kórejského polostrova.

Sankcie verzus proces odzbrojovania

V poslednom čase ale vzťahy medzi Soulom a Pchjongjangom znovu ochladli a Spojeným štátom dal Kim lehotu do konca roka, aby zmenili svoj postoj k rokovaniam o jadrovom odzbrojení KĽDR, inak bude Severná Kórea nútená hľadať "inú cestu".

Martin na bielom koni
Zdroj: SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service

USA žiadajú, aby sa Severokórejčania najprv vzdali vývoja jadrových zbraní, až potom sú ochotné odvolať sankcie uvalené na KĽDR za jej jadrové a raketové zbrojné testy. Pchjongjang by zasa rád videl postupné rušenie hospodárskych sankcií výmenou za čiastkové kroky v odzbrojovacím procese.


Galéria

Jazda Kim Čong-una na

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/MBN News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články