Turecko šokovalo EÚ: Ak nezaplatíte za bezpečnostnú zónu, pošleme do Európy utečencov | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Turecko šokovalo EÚ: Ak nezaplatíte za bezpečnostnú zónu, pošleme do Európy utečencov

Konflikt Turecka v Sýrii
Konflikt Turecka v Sýrii
Zdroj: SITA/AP Photo/Lefteris Pitarakis
10.10.2019 21:50

ANKARA - Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vo štvrtok spojil Tureckom plánované vytvorenie bezpečnostnej zóny na kurdskom území v Sýrii, na ktoré momentálne útočí, s dohodou s Európskou úniou (EÚ), na základe ktorej sa Turecko snaží zadržiavať sýrskych utečencov na svojom území a nepúšťať ich do Európy. Hoci o tom, že by za vytvorenie takejto zóny mala platiť práve EÚ, doteraz nebolo ani reči, Čavušoglu sa vo štvrtok únii vyhrážal, že ak nezaplatí, Turecko otvorí svoje hranice a zaplaví Európu utečencami.


"V takomto prípade môžeme radšej krajiny EÚ nechať, nech si tých utečencov vezmú," povedal šéf tureckej diplomacie. "Väčšina z nich - ak ich pustíme dnes - je pripravená odísť do európskych destinácií," vyhrážal sa minister Európe, ktorá sa desí ďalšieho náporu utečencov. "Ak EÚ a európske krajiny nechcú spolupracovať s Tureckom, potom to bude ich problém," dodal Čavušoglu.

V podobnom duchu sa ešte pred šéfom tureckej diplomacie vyjadril aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý povedal, že Turecko by mohlo "otvoriť brány" prílivu sýrskych migrantov do Európy. V tejto súvislosti apeloval na európske krajiny, aby si nedovoľovali turecké útoky na Kurdov v Sýrii nazývať "inváziou".

Konflikt Turecka v Sýrii
Zdroj: SITA/AP Photo/Lefteris Pitarakis

Európske peniaze a plánovanú bezpečnostnú zónu na sýrskych územiach, ktoré momentálne obývajú Kurdi a Turecko na ne útočí, ako prvý v stredu spojil predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, ale v negatívnom zmysle. Juncker ostro kritizoval tureckú inváziu do Sýrie a v tejto súvislosti vyhlásil, že EÚ sa v žiadnom prípade nebude podieľať na financovaní prevádzky bezpečnostnej zóny, ktorú chce Erdogan vytvoriť pozdĺž hraníc s Tureckom.

"Ak súčasťou plánu Turecka je vytvorenie takzvanej bezpečnostnej zóny, nerátajte s tým, že Európska únia za to bude platiť," povedal Juncker. Turecko v stredu spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo pondelňajšie vyhlásenie amerického prezidenta Trumpa, ktorý po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom oznámil, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z území, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Daeš, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou. Ankara vo štvrtok informovala, že turecká armáda pri útokoch zabila 109 údajných "teroristov", viaceré svetové médiá však s odvolaním sa na situáciu na mieste tento údaj spochybnili s tým, že obetí bolo výrazne menej a Turecko chce pravdepodobne len ukázať, ako vo svojich útokoch "napreduje".

Konflikt Turecka v Sýrii
Zdroj: SITA/AP Photo/Lefteris Pitarakis

Niekoľko obetí odvetnej streľby zo strany kurdských bojovníkov hlásila aj turecká strana. Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne - a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov - označuje za teroristov, bojuje proti nim a zatvára ich do väzenia.

Erdogan dal pred niekoľkými rokmi pozatvárať dokonca aj väčšinu popredných politikov tureckej Ľudovej demokratickej strany (HDP), združujúcej Turkov aj Kurdov. Ide pritom o tretiu najsilnejšiu politickú stranu v krajine a o terorizme nemôže byť v jej prípade ani reči, keďže jej hlavnými motívmi sú nenásilie a mierové spolužitie všetkých častí tureckej spoločnosti.

Európske štáty vyzvali Turecko na ukončenie operácií v Sýrii

Päť európskych štátov na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v New Yorku vyzvalo Turecko, aby ukončilo vojenské operácie na severovýchode Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP. "Sme hlboko znepokojení vojenskými operáciami Turecka na severovýchode Sýrie. Vyzývame Turecko, aby svoje jednostranné vojenské akcie zastavilo," uvádza sa v spoločnom vyhlásení Belgicka, Británie, Francúzska, Nemecka a Poľska.

Turecko šokovalo EÚ: Ak
Zdroj: SITA/AP/Lefteris Pitarakis

Svoje znepokojenie z vojenského ťaženia Turecka v oblasti deklaroval aj generálny tajomník OSN António Guterres. "Chcem vyjadriť svoje hlboké znepokojenie z eskalácie konfliktu, ktorého svedkami sme na severe Sýrie," uviedol na tlačovej konferencii v dánskej metropole Kodaň. Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom zo skupiny Islamský štát, sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.

 


Galéria

Konflikt Turecka v Sýrii Konflikt Turecka v Sýrii Konflikt Turecka v Sýrii

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články