Johnson vyzýva tureckého prezidenta: Žiada ho, aby ukončili vojenskú operáciu v Sýrii | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Johnson vyzýva tureckého prezidenta: Žiada ho, aby ukončili vojenskú operáciu v Sýrii

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein
13.10.2019 06:45

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson v sobotňajšom telefonickom rozhovore s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti so situáciou v severnej Sýrii a Turecko vyzval, aby ukončilo vojenskú operáciu v tejto oblasti. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.


Hovorca Downing Street povedal: "(Pán Johnson) vyjadril vážne znepokojenie Británie z tureckej vojenskej operácie v severnej Sýrii, ktorá by podľa jeho slov mohla ešte zhoršiť humanitárnu situáciu v krajine a podkopať pokrok, ktorý sa voči Daešu podarilo dosiahnuť." Johnson v telefonáte s Erdoganom podľa hovorcu zdôraznil, že Turecko je dôležitým partnerom Británie, ako aj NATO.

Ocenil aj poprednú úlohu Turecka v boji proti Daešu a veľkorysé správanie voči utečencom zo Sýrie, ktorí do Turecka ušli pred občianskou vojnou. "Premiér sa však jasne vyjadril, že Británia nemôže podporiť vojenskú akciu Turecka," povedal hovorca a dodal, že Johnson tureckého prezidenta vyzval, aby operáciu ukončil a nadviazal dialóg.

Britský premiér Erdoganovi povedal, že britskí, tak ako aj medzinárodní partneri sú pripravení podporiť rokovania o ukončení bojov. Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom z organizácie Islamský štát, sa začala v stredu.

Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci. Turecká operácia vyvolala rozsiahlu medzinárodnú kritiku a varovania Spojených štátov a Európskej únie pred možnými sankciami.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články