°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Razie polície sú odveta za úspech rozumného hlasovania, povedal po ruských voľbách Navaľnyj

Alexej Navaľnyj
Alexej Navaľnyj
Zdroj: TASR/AP Photo/Pavel Golovkin
12.09.2019 16:25

MOSKVA - Vodca ruskej opozície Alexej Navaľnyj vo štvrtok odsúdil masové policajné razie vo svojich regionálnych štáboch a vyslovil podozrenie, že príčinou týchto represií sú straty vládnej strany v nedávnych komunálnych voľbách.


"Prečo taká hystéria? Dve slová: rozumné hlasovanie," napísal Navaľnyj na svojom blogu. Policajné prehliadky u svojich spolupracovníkov a v štáboch označil Navaľnyj za najväčšiu policajnú operáciu v novodobých ruských dejinách a pripísal ich výzve, ktorú adresoval svojim stúpencom, aby v komunálnych voľbách hlasovali takticky - tak, aby vytlačili kandidátov vládnej strany Jednotné Rusko. Stalo sa tak potom nielen v komunálnych voľbách v Moskve, ale aj v ďalších mestách.

Navaľnyj na svojom účte na sociálnej sieti Twitter napísal, že do dnešných razií je nasadených vyše 1000 príslušníkov bezpečnostných zložiek: ministerstva vnútra, Federálnej bezpečnostnej služby, Národnej gardy a Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom). Prehliadky sa podľa informácií Navaľného konajú na 200 adresách v 41 ruských mestách - "od Kaliningradu po Vladivostok".

Mnohých koordinátorov miestnych štábov Navaľného, aktivistov, ich príbuzných, ako aj dobrovoľníkov - bývalých i aktívnych - predviedli na výsluch, v štáboch konfiškujú počítačovú techniku a najnovšie viacerým jednotlivcom i štábom zablokovali aj bankové účty. Navaľnyj už medzičasom vyzval svojich priaznivcov, aby podporili jeho štáby, vrátane poskytnutia finančných darov, a šírili medzi svojimi známymi na internete správy o dnešných policajných zásahoch.      "Nevzdáme sa a obnovíme celú narušenú štruktúru" štábov, napísal Navaľnyj.

Nezisková mimovládna organizácia Transparency International vyzvala, aby sa už "prestalo s nátlakom na politických oponentov súčasného vedenia" Ruska, občianskych aktivistov i na koordinátorov hnutia Hlas, ktoré sa angažuje vo veci ochrany práv voličov. Ako už dopoludnia informoval spravodajský server Novaja gazeta, prehliadky súvisia s kontrolou účtovníctva nadácie Fond boja s korupciou (FBK), založenej Navaľným a podozrivej teraz z prania špinavých peňazí.

O začatí stíhania v kauze, v ktorej je FBK podozrivý z prania špinavých peňazí v objeme miliardy rubľov, informoval Sledkom v čase úradmi nepovoleného zhromaždenia konaného v Moskve 3. augusta. Podľa vyšetrovateľov dostal FBK v rokoch 2016-18 veľkú sumu peňazí, a to v rubľoch i v zahraničnej valute.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články