°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

FOTO V konzervatívnej Bosne sa prvýkrát konal dúhový pochod: Zúčastnili sa ho stovky ľudí

Prvý Gay Pride v Sarajeve prebehol bez incidentov
Prvý Gay Pride v Sarajeve prebehol bez incidentov
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic
08.09.2019 18:15

SARAJEVO - Niekoľko stoviek ľudí sa v nedeľu v Sarajeve za prísnych bezpečnostných opatrení zúčastnilo na prvom pochode príslušníkov sexuálnych menšín v dejinách inak hlboko konzervatívnej Bosny a Hercegoviny. Podujatie, na ktoré dohliadalo viac ako 1000 policajtov, sa zaobišlo bez incidentov, informovali svetové agentúry.


Účastníci Gay Pride sa vydali na takmer dvojkilometrový pochod od večného ohňa k sídlu parlamentu. Skandovali heslá ako "Mesto je naše!" a "Toto je hrdosť!", uviedol spravodajský portál klix.ba. Medzi účastníkmi pochodu bol aj americký veľvyslanec v Bosne Eric Nelson, ktorý sa prihlásil k svojej homosexuálnej orientácii a žije s partnerom, ako aj ďalší západní diplomati. Zúčastnili sa aj ľudskoprávni aktivisti zo Srbska, Albánska, Macedónska a Čiernej Hory, poprední bosnianski politici však chýbali, napísal portál Balkan Insight.

Prvý Gay Pride v
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic

Na pochod prišiel tiež jeden s najznámejších bosnianskych spevákov Božo Vrećo, tvrdiaci o sebe, že je ženou i mužom a slobodným človekom, ktorý nezakrýva svoje skutočné ja. Vrećo zaspieval mužským aj ženským hlasom tradičnú bosniansku ľúbostnú pieseň Sevdalinka. Sarajevo, bolo jediným hlavným mestom z krajín bývalej Juhoslávie, v ktorom sa ešte Gay Pride neuskutočnil. Extrémisti a výtržníci v minulosti v Sarajeve obývanom prevažne v moslimami zaútočili na dve podobné podujatia, pred nedeľňajším pochodom preto panovali obavy z nových násilností.

Prvý Gay Pride v
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic

Už v sobotu večer sa tam konal pochod zástancov "tradičných rodinných hodnôt". V nedeľu sa vo štvrti Ciglane uskutočnila protidemonštrácia organizovaná teológom a profesorom Saninom Musom, ktorý pochod označil za "hriech" a "poníženie" pre Sarajevo. "Chcú to preniesť na naše ulice, naše námestia — medzi naše deti. Chceme proti tomu bojovať, bojujeme proti spôsobu života LGBT (lesbičky, gejovia, bisexuáli a transgenderové osoby), ktorý sa zavádza do našich škôl, našich domovov, našich univerzít," cituje agentúra AP Musu.

Prvý Gay Pride v
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic

Bosna a Hercegovina bola v rokoch 1992 - 1995 dejiskom krvavej občianskej vojny, ktorá si vyžiadala desaťtisíce obetí a ďalšie tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. Od jej skončenia vládne v etnicky rozdelenej krajine krehký mier medzi moslimami, pravoslávnymi Srbmi a katolíckymi Chorvátmi.


Galéria

Prvý Gay Pride v Prvý Gay Pride v Prvý Gay Pride v Prvý Gay Pride v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články