Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Dočasný taliansky premiér Giuseppe Conte má jasno: Plánuje predstaviť novú vládu do stredy

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte
Zdroj: SITA/AP Foto/Alberto Pellaschiar
01.09.2019 21:20

RÍM - Dočasný taliansky premiér Giuseppe Conte plánuje predstaviť členov svojho nového kabinetu najneskôr v stredu. Informovali o tom v nedeľu tlačové agentúry AFP a DPA.


"Začiatkom budúceho týždňa - nie v pondelok, ale v utorok alebo najneskôr v stredu - by sme mali byť schopní ukončiť" vyjednávania medzi protisystémovým Hnutím piatich hviezd (M5S) a stredopravicovou Demokratickou stranou (PD), uviedol v nedeľu Conte. 

Conte pre taliansky denník Il Fatto Quotidiano povedal, že medzi predstaviteľmi PD a M5S panuje "dobrá pracovná atmosféra". Dodal, že pracuje na tom, aby v novom kabinete nemali zastúpenie iba muži.

Doterajší premiér, ktorý je aktuálne poverený zostaveným novej vlády, následne nový kabinet a vládny program predstaví talianskemu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi. Budúci predseda vlády a noví ministri by potom mali zložiť prísahu vo štvrtok a v piatok by mali podstúpiť hlasovanie o dôvere v parlamente, spresnila AFP.

Demokratická strana (PD) sa v stredu dohodla na vytvorení novej koalície s Hnutím piatich hviezd (M5S), ktoré doteraz tvorilo vládu s pravicovo-populistickou Ligou Severu (LN) ministra vnútra Mattea Salviniho.

Politická kríza v Taliansku prepukla naplno po tom, ako LN stiahla začiatkom augusta svoju podporu vláde. Stalo sa tak v súvislosti s projektom Európskej únie na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym mestom Lyon, ktorý Hnutie piatich hviezd pri hlasovaní v parlamente nepodporilo.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články