Johnsonova partnerka (31) neverila vlastným očiam: Nekompromisní Američania nemali zľutovanie | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Johnsonova partnerka (31) neverila vlastným očiam: Nekompromisní Američania nemali zľutovanie

Johnsonovej priateľke nepovolili cestu do USA
Johnsonovej priateľke nepovolili cestu do USA
Zdroj: Koláž - SITA/AP/Joe Giddens/Kirsty Wigglesworth
22.08.2019 07:10

LONDÝN - Priateľke britského premiéra Borisa Johnsona Carrie Symondsovej, ktorá sa chystala na pracovnú cestu do USA, prekazili návštevu problémy súvisiace s vízami. Americké úrady jej nedali povolenie na vstup, údajne pre jej vlaňajšiu návštevu Somalilandu. Washington totiž pokladá toto územie za súčasť Somálska, pripomenula v stredu britská televízna stanica Sky News.


Johnsonova 31-ročná partnerka Symondsová sa pripravovala na pracovnú cestu s environmentálnou neziskovou organizáciou Oceana už v najbližších dňoch, ale jej žiadosť o vstup do USA zablokovali americké úrady, informoval britský denník Daily Mail. Denník dodal, že rolu mohla zohrať práve Symondsovej minuloročná návšteva Somalilandu, neuznaného štátu na severe Somálska.


Prečítajte si aj: Johnson a Merkelová sa zhodli: Na návrat Ruska do G7 nie je vhodný čas


Takéto problémy s vycestovaním môžu byť pre jej partnera nepríjemné a zahanbujúce, keďže premiér Johnson sa má stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom cez víkend vo Francúzsku na summite skupiny krajín G7. Občania Spojeného kráľovstva môžu pred cestou do USA požiadať online o schválenie cestovného povolenia ESTA (Electronic System for Travel Authorization), ktoré umožňuje cestovať do krajiny na 90 dní bez povinnosti požiadať o víza.

Carrie Symondsová
Carrie Symondsová
Zdroj: SITA/AP/Joe Giddens

Lenže osoby, ktoré navštívili Somálsko od marca 2011, nemusia byť oprávnení získať povolenie v rámci ESTA a ich žiadosť môže byť zamietnutá. Uvádza sa to webovej stránke veľvyslanectva USA a konzulátov. Napriek odmietnutiu môže osoba potom absolvovať normálny proces požiadania o víza. Nie je známe, či Symondsová požiadala o cestovné povolenie ESTA.


Príďte na Koncertný program s Richardom Müllerom.


Sídlo premiéra sa odmietlo vyjadriť

Symondsová, ktorá žije v sídle britskej vlády na londýnskej ulici Downing Street, nemá žiadnu oficiálnu úlohu a daňoví poplatníci ju nijako nefinancujú. Sídlo premiéra sa odmietlo vyjadriť k záležitosti Symondsovej víz, informovala ešte televízia Sky News. Podľa spolupracovníkov Symondsovej je Somaliland "najlepšie ukrývaným tajomstvom Afriky".

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP/Rui Vieira

"Za 28 rokov sme bez medzinárodnej pomoci znovu vybudovali našu krajinu a sme jedinou demokraciou v Africkom rohu," uviedla Nimco Aliová, britská aktivistka somálskeho pôvodu. Ajan Mahamúdová, šéfka misie Somalilandu v Spojenom kráľovstve, vyhlásila, že jej krajina je "mierová a stabilná" a "stále trpí dôsledkami neuznania".


Galéria

Johnsonovej priateľke nepovolili cestu Carrie Symondsová Boris Johnson

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články