Johnson a Merkelová sa zhodli: Na návrat Ruska do G7 nie je vhodný čas | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Johnson a Merkelová sa zhodli: Na návrat Ruska do G7 nie je vhodný čas

Angela Merkelová a Boris Johnson
Angela Merkelová a Boris Johnson
Zdroj: SITA/Kay Nietfeld/dpa via AP
21.08.2019 21:54

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a britský premiér Boris Johnson si nemyslia, že je vhodný čas na návrat Ruska do skupiny G7. Obaja lídri to vyhlásili v stredu počas spoločnej tlačovej konferencie v Berlíne. Informovala o tom agentúra DPA.


Merkelová pripustila, že z hľadiska postoja ruského prezidenta Vladimira Putina k Ukrajine došlo k určitému pokroku, ten však podľa jej názoru nie je dostačujúci na to, aby sa Rusko mohlo vrátiť do skupiny najvyspelejších krajín sveta.

Johnson svoj odmietavý postoj voči členstvu Moskvy v tejto skupine podporil najmä odkazmi na provokatívne správanie Ruska vo svete, pričom poukázal špecificky na otrávenie bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v Británii v roku 2018.

Angela Merkelová a Boris
Zdroj: SITA/Kay Nietfeld/dpa via AP

Toto vyhlásenie prišlo len deň po tom, ako americký prezident Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

"Myslím si, že by bolo vhodnejšie mať Rusko vnútri (skupiny). Určite by som znova rád videl skupinu G8," uviedol šéf Bieleho domu v utorok pred stretnutím s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom. Členstvo Ruska v skupine G8 bolo pozastavené v marci 2014 v súvislosti s ruskou okupáciou Krymu.

 


Galéria

Angela Merkelová a Boris Angela Merkelová a Boris

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články