°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

Nór, ktorý spustil streľbu v mešite a zabil svoju nevlastnú sestru, odmietol obvinenie z vraždy

Zdroj: SITA/Terje Pedersen / NTB scanpix cez AP
12.08.2019 11:30

OSLO - Nór podozrivý zo zabitia svojej nevlastnej sestry a spustenia streľby v mešite neďaleko Osla odmietol obvinenia z vraždy a pokusu o vraždu. Podľa tlačovej agentúry AFP to v pondelok oznámil jeho právnik.


Muž, médiami identifikovaný ako 21-ročný Philip Manshaus, je podozrivý z vraždy svojej 17-ročnej nevlastnej sestry a pokusu o vraždu v islamskom centre al-Noor v meste Baerum. K incidentu došlo v sobotu. Polícia zvažuje, že medzi obvinenia pridá aj "pokus o teroristický čin". Podozrivý sa v pondelok o 13.00 h objaví pred súdom, kde sa podrobí väzobnému výsluchu. Na žiadosť polície sa tak udeje bez prítomnosti médií.

Podozrivý vtrhol do mešity vyzbrojený najmenej dvoma zbraňami a spustil paľbu. Následne ho premohol 65-ročný muž, ktorý utrpel ľahšie zranenia. Niekoľko hodín po útoku bolo nájdené v Baerume telo mladej ženy a polícia v nedeľu potvrdila, že ide o jeho nevlastnú sestru. Muž je podľa miestnych médií čínskeho pôvodu.

Na základe predbežného vyšetrovania možno podľa osloskej polície skonštatovať, že podozrivý má "krajne pravicové" a "protiimigračné" názory. Mladý muž je okrem iného sympatizantom nórskeho nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga (1887-1945).

Polícia hodnotí útok na
Zdroj: SITA/ Fredrik Hagen / NTB scanpix via AP

Nórske médiá v sobotu oznámili, že podozrivý pred útokom údajne zverejnil na internete príspevok pochvalne sa vyjadrujúci o masovej streľbe, pri ktorej v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo v marci 51 ľudí. Polícia v Osle v nedeľu, keď sa začal moslimský sviatok Íd al-adhá, posilnila svoju prítomnosť v iných mešitách a jej príslušníci sú aj ozbrojení.
 


Galéria

Polícia hodnotí útok na

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Twitter/Terror Today

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články