Zomrel vojnový hrdina Alois Dubec (†96): Vrátil sa do vlasti a bol perzekvovaný | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Zomrel vojnový hrdina Alois Dubec (†96): Vrátil sa do vlasti a bol perzekvovaný

Alois Dubec
Alois Dubec
Zdroj: Jan Handrejch/Právo/Profimedia
19.07.2019 15:00

PRAHA - Vo veku 96 rokov zomrel v noci na piatok český veterán z druhej svetovej vojny a jeden z posledných českých pilotov, ktorí lietali v britskej RAF, Alois Dubec. Pred tromi rokmi mu prezident prepožičal Rad Bieleho leva druhej triedy, informoval webový portál Lidovky.cz.


Dubec sa narodil 28. júna 1923. Aby sa počas vojny vyhol totálnemu nasadeniu, vstúpil v roku 1941 do protektorátneho vládneho vojska. V roku 1944 v Taliansku s niekoľkými ďalšími vojakmi zbehol - najskôr do hôr k talianskym partizánom a potom do Švajčiarska, kde sa prihlásil do československej zahraničnej armády.

Cez Francúzsko sa dostal do Británie, kde bol vybraný pre pilotný výcvik v Kráľovskom vojenskom letectve RAF. Pretože vojna v Európe sa chýlila ku koncu, boli letci školení špeciálne pre boj na Ďalekom východe.

Po vojne sa vrátil do vlasti, ale bol tam perzekvovaný a nakoniec emigroval do Švajčiarska, kde žil dlhé roky. Po novembri 1989 začal navštevovať Českú republiku, koncom 90. rokov sa vrátil natrvalo a žil v Luhačoviciach.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články