°C

Štvrtok, 9. júl 2020. Meniny má Lujza, zajtra Amália.

Taiwanská prezidentka chce pomôcť hongkonským demonštrantom: Zvažuje politický azyl

Taiwanskú prezidentku Cchaj Jing-wen
Taiwanskú prezidentku Cchaj Jing-wen
Zdroj: TASR/Wally Santana
19.07.2019 12:10

TCHAJ-PEJ - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vyhlásila, že jej administratíva bude zvažovať udelenie azylu hongkonským demonštrantom na základe humanitárnych záujmov. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.


Prezidentka to povedala vo štvrtok počas štátnej návštevy Svätej Lucie, ktorá je jej poslednou zastávkou na ceste po karibských spojeneckých krajinách Taiwanu. Išlo o reakciu na správy o tom, že niektorí hongkonskí demonštranti, ktorí 1. júla vtrhli do budovy miestneho parlamentu, chcú požiadať na Taiwane o azyl. Taiwanská Rada pre vzťahy s pevninskou Čínou (MAC) odmietla potvrdiť, že ju kontaktovali demonštranti hľadajúci politický azyl, uviedla taiwanská tlačová agentúra CNA.

MAC oznámila, že ak Taiwan dostane od obyvateľov Hongkongu žiadosti o politický azyl, príslušné vládne úrady sa budú prípadmi zaoberať v súlade so zákonom založeným na princípe ochrany ľudských práv. V Hongkongu, poloautonómnom čínskom meste, pretrváva napätie medzi protestujúcimi a úradmi od konca marca, keď vypukli demonštráciie proti návrhu kontroverznej extradičnej legislatívy, na ktorých sa zúčastňujú milióny obyvateľov.

Cchaj Jing-wen vyzvala hongkonskú vládu, aby riešila požiadavky demonštrantov. Prezidentka predtým odsúdila plány čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga uplatniť voči Taiwanu rovnakú politiku "jednej krajiny a dvoch systémov", akú Peking aplikuje v Hongkongu. Cchaj to označila za hrozbu pre "slobodný a demokratický životný štýl" tohto samosprávneho ostrova.

Taiwan má svoju vlastnú vládu od roku 1949, keď tam utiekli čínski nacionalisti po tom, ako prehrali v občianskej vojne s komunistami. Peking však považuje Taiwan za súčasť Čínskej ľudovej republiky. Samotný Taiwan sa oficiálne nazýva Čínska republika.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články