°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Zomrel bývalý prezident Čiernej Hory: Bulatovič (62) úradoval počas nepokojného obdobia

Momir Bulatovič
Momir Bulatovič
Zdroj: SITA/ AP Photo/Darko Vojinovic, File
01.07.2019 07:20

PODGORICA - Bývalý prezident Čiernej Hory Momir Bulatovič zomrel v nedeľu na infarkt. Mal 62 rokov, informovala agentúra AP.


Pôvodne komunistický politik Bulatovič bol v rokoch 1990 až 1998 prezidentom Čiernej Hory, ktorá bola ešte vtedy súčasťou Juhoslávie. Úradoval počas nepokojného obdobia sprevádzajúceho rozpad tohto súštátia a bol blízkym spojencom bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča.

Pôvodne úzko spolupracoval s ďalším vplyvným čiernohorským politikom Milom Djukanovičom, ktorý v roku 2006 doviedol Čiernu Horu k samostatnosti. Obaja muži sa však ešte predtým rozišli a Bulatovič sa profiloval ako zástanca prosrbskej politiky. 

Bulatovič sa nedávno zúčastnil protestov prosrbsbkej opozície proti členstvu Čiernej Hory v NATO. Táto malá balkánska krajina vstúpila do Severoatlantickej aliancie v roku 2017. Momir Bulatovič sa narodil v septembri 1956 v Belehrade a zomrel 30. júna vo svojom dome neďaleko čiernohorskej metropoly Podgorica. Rodine zosnulého kondoloval aj srbský prezident Aleksandar Vučič, ktorý ocenil Bulatoviča ako dôsledného zástancu zväzku Srbska a Čiernej Hory. 


Galéria

Momir Bulatovič Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články