Bezpečnostnú dohodu medzi Japonskom a USA treba zmeniť: Trump tvrdí, že je nevýhodná | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Bezpečnostnú dohodu medzi Japonskom a USA treba zmeniť: Trump tvrdí, že je nevýhodná

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
29.06.2019 19:15

OSAKA - Americký prezident Donald Trump verí, že bilaterálnu bezpečnostnú dohodu medzi Japonskom a USA treba zmeniť. Šéf Bieleho domu to povedal v sobotu japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu v rámci summitu G20 v japonskej Osake. Písala o tom agentúra Reuters.


Trump vo svojom neskoršom vyhlásení pre médiá zdôraznil, že od dohody, ktorá je považovaná za pilier stability v ázijsko-tichomorskom regióne, neplánuje odstúpiť. Dodal však, že ju považuje za nevýhodnú pre Spojené štáty.

"Povedal som mu, aha, ak niekto napadne Japonsko, my po nich pôjdeme a budeme bojovať s plným nasadením," uviedol Trump, pričom dodal, že "ak niekto napadne USA, oni (Japonsko) pre nás nemusia urobiť to isté, a to je nefér". Bilaterálna bezpečnostná dohoda, ktorú Washington a Tokio podpísali po druhej svetovej vojne, zaväzuje Spojené štáty k tomu, aby bránili Japonsko pred vonkajšou agresiou. 

Japonsko Spojeným štátom na základe zmluvy recipročne povoľuje rozmiestňovať na svojom území vojenské základne, ktoré sú pre Washington z vojensko-strategického hľadiska dôležitou oporou v ázijsko-tichomorskom regióne. Ako uvádza agentúra Reuters, prípadný koniec zmluvy by prinútil USA stiahnuť z daného regiónu významnú časť ich armády v čase, kedy v tejto oblasti rastie vojenský vplyv Číny. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články