Situácia na Blízkom východe sa dramatizuje: Nové FOTO z útoku na tankery, USA vysielajú ďalších vojakov | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Situácia na Blízkom východe sa dramatizuje: Nové FOTO z útoku na tankery, USA vysielajú ďalších vojakov

Zdroj: sita/ap, profimedia.sk
18.06.2019 09:30

WASHINGTON - Americké ministerstvo obrany zverejnilo v pondelok nové fotografie, ktoré podľa jeho predstaviteľov dokazujú, že za minulotýždňové útoky na dva ropné tankery v Ománskom zálive sú zodpovední členovia elitných iránskych Revolučných gárd. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Hrozba konfliktu, krok k výrobe jadrových zbraní: Irán varuje, že do 10 dní poruší limit zásob uránu

Situácia na Blízkom východe
Zdroj: SITA/AP/Maxar Technologies

Americká armáda tvrdí, že fotografie urobené z vrtuľníka námorných síl zachytávajú, ako iránski príslušníci odstraňujú nevybuchnutú mínu z boku ropného tankera Kokuka Courageous, patriaceho Japonsku a nachádzajúceho sa v Ománskom zálive. Ďalšie snímky zachytávajú veľkú dieru na boku tankera Kokuka Courageous, a to nad čiarou ponoru, ktorú podľa slov predstaviteľov zrejme urobila ďalšia mína.

Fotografie, ktoré zachytávajú celý
Zdroj: twitter.com/Saudi News

Ministerstvo obrany, nazývané aj Pentagón, zverejnilo v pondelok fotografie preto, aby podporilo svoje tvrdenia, že za útoky na ropné tankery je zodpovedný Irán. Ten však účasť na útokoch popiera. K útokom na tankery došlo v období, keď sa vzťahy medzi Spojenými štátmi a Iránom v posledných mesiacoch zhoršili.

Situácia na Blízkom východe
Zdroj: Getty Images

USA vysielajú na Blízky východ 1000 ďalších vojakov

Situácia na Blízkom východe
Zdroj: profimedia.sk

Spojené štáty v pondelok oznámili, že schválili vyslanie ďalších 1000 vojakov na Blízky východ. Dôvodom je stúpajúce napätie vo vzťahu s Iránom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan vo vyhlásení uviedol, že vojakov posielajú "z obranných dôvodov na Blízky východ, kde budú riešiť vzdušné, námorné a pozemné hrozby".

Situácia na Blízkom východe
Zdroj: SITA/AP/Maxar Technologies

"Spojené štáty sa nepokúšajú o konflikt s Iránom," zdôrazňoval minister vo vyhlásení. Vyslanie vojakov je zamerané "na zaistenie bezpečnosti a pokoja nášho vojenského personálu v celom regióne a na ochranu našich národných záujmov". Vyslanie vojakov je reakciou na "nepriateľské správanie" iránskych síl, napísal tiež Shanahan vo vyhlásení. 

Situácia na Blízkom východe
Zdroj: SITA/AP/Maxar Technologies

Irán nebude viesť vojnu proti žiadnej krajine

Irán nebude viesť vojnu proti žiadnej krajine, vyhlásil v utorok iránsky prezident Hasan Rúhání. Stalo sa tak deň po tom, ako Spojené štáty oznámili vyslanie ďalších vojakov na Blízky východ na pozadí vzrastajúceho napätia medzi Teheránom a Washingtonom, informovala tlačová agentúra Reuters.

Hasan Rúhání
Zdroj: SITA/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Obavy z konfrontácie medzi oboma krajinami sa zintenzívnili po nedávnych útokoch na dva ropné tankery v oblasti vstupu do Perzského zálivu, z ktorých Washington obviňuje Teherán. "Irán nebude viesť vojnu proti žiadnej krajine. Tí, ktorí sa proti nám stavajú, sú iba skupinou politikov bez dostatočných skúseností," uviedol Rúhání počas prejavu vysielaného naživo štátnou televíziou. "Napriek všetkému úsiliu Američanov v danom regióne a ich túžbe prerušiť naše väzby s celým svetom a držať Irán bokom, sú tieto snahy neúspešné," zdôraznil prezident islamskej republiky.


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články