°C

Piatok, 5. jún 2020. Meniny má Laura, zajtra Norbert.

Vila Alžbety II. na Malte sa predáva za 6 miliónov: FOTO Takto krásnu budovu poznamenal zub času

Alžbeta II a princ Philip v časoch, keď žili na Malte.
Alžbeta II a princ Philip v časoch, keď žili na Malte.
Zdroj: profimedia.sk
14.06.2019 19:00

VALLETTA - Villa Guardamangia, niekdajší maltský domov britskej kráľovnej Alžbety II., sa predáva za takmer šesť miliónov eur. Vila na okraji maltskej metropoly Valletty je jediným miestom mimo Britániu, ktoré kedy Alžbeta II. nazývala svojím domovom. Žila tu krátko po uzavretí sobáša s princom Philipom, v rokoch 1949 až 1951, kedy tu jej manžel slúžil ako dôstojník námorníctva.


Honosný banket na počesť Trumpovej návštevy v Británii: FOTO lesku, okázalosti a hádajte, kto neprišiel

Podľa BBC však odvtedy pamiatkovo chránená budova značne schátrala. Nedávno sa vila objavila v ponuke jednej realitnej kancelárie. Nehnuteľnosť s rozlohou 1560 metrov štvorcových bola postavená okolo roku 1900 a zachovala si "veľa pôvodných architektonických prvkov", napríklad čelnú fasádu, klenutú vstupnú halu, kamenné podlahy a rad krbov, uviedla na svojom webe realitná kancelária.

Vila Alžbety II. na
Zdroj: homesofquality.com.mt

Interiér vyniká vysokými stropmi a objekt má okrem iného izby pre hostí a služobníctvo. Strešná terasa ponúka výhľad na more.

Vila Alžbety II. na
Zdroj: profimedia.sk

Alžbeta II. v dome žila so svojím manželom pred svojou korunováciou. Vilu mal vtedy v nájme strýko princa Philipa. Kráľovná na čas, ktorý strávila na Malte ako žena dôstojníka námorníctva, rada spomína.

Vila Alžbety II. na
Zdroj: profimedia.sk

"Návšteva Malty je pre mňa vždy niečím špeciálnym. Spomínam na tie šťastné dni s princom Philipom, keď sme boli čerstvo svoji," povedala panovníčka pri návšteve stredomorského ostrovného štátu v roku 2015.

AKý význam sa schováva
Zdroj: SITA


Galéria

Alžbeta II a princ Alžbeta II a princ

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/British Pathé/NETnews

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články