°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Vyšetrovanie voči Assangeovi stále neskončilo: Súd sa začal zaoberať žiadosťou o jeho zatknutie

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham
03.06.2019 15:30

ŠTOKHOLM - V Švédsku sa začalo v pondelok súdne pojednávanie v súvislosti so žiadosťou o vydanie zatykača na zakladateľa projektu WikiLeaks Juliana Assangea, píše agentúra DPA.


Prokurátorka Eva-Marie Perssonová na súde v meste Uppsala povedala, že chce, aby bol na 47-ročného Austrálčana vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením, ktorého sa údajne dopustil počas návštevy krajiny v roku 2010. Prokuratúra, ktorá vedie vyšetrovanie vo veci obvinenia Assangea z údajného znásilnenia, žiadosť o jeho zatknutie podala v máji. Asseangeov švédsky obhajca Per Erik Samuelson povedal, že jeho klient všetky obvinenia poprel a želá si, aby vypočúvanie pred súdom bolo verejné, informovali z priestorov súdu miestne médiá.

Sudca rozhodol, že všetky podrobnosti v súvislosti s údajným znásilnením sa budú prerokúvať za zatvorenými dverami a dal vyprázdniť rokovaciu sieň. Assange, ktorého v apríli vysťahovali z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval od roku 2012, zatkla britská polícia 11. apríla. Tento austrálsky whistleblower tiež čelí vydaniu do Spojených štátov pre údajnú konšpiráciu v súvislosti s vniknutím do počítača amerického ministerstva obrany.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články