Štvrtok, 17. jún 2021. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

Eurovoľby v Írsku sa skončili: Vo vedení je premiérová strana Fine Gael

Fine Gael
Fine Gael
Zdroj: TASR/ Brian Lawless/PA via AP
25.05.2019 06:20

DUBLIN- Proeurópska strana írskeho premiéra Lea Varadkara, Fine Gael, si zabezpečila víťazstvo v piatkových voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Vyplýva to z tzv. exit pollov zverejnených po uzavretí volebných miestností, informovala agentúra AFP.


Stredopravicová strana Fine Gael zvíťazila v dvoch z celkových troch volebných obvodov. V Dubline ju porazila Strana zelených, vyplýva z exit pollov, ktoré uskutočnili v írskej metropole televízne kanály RTE a TG4 medzi približne 3000 voličmi. Vo volebnom obvode "South" získala strana Fine Gael 16 percent hlasov, po 13 percent získali stredopravicová strana Fianna Fáil a stredoľavicová strana Sinn Féin. 

Vo volebnom obvode "Midlands-North-West" podporilo Fine Gael 25 percent voličov, Sinn Féin 15 percent a Stranu zelených 12 percent. Vo volebnom obvode "Dublin" Stranu zelených podporilo 23 percent voličov, Fine Gael získala 14 percent a Fianna Fáil 12 percent. Íri si v eurovoľbách volili predbežne 11 poslancov, zatiaľ čo ďalší dvaja nastúpia do EP po očakávanej zmene rozloženia kresiel v dôsledku odchodu Británie z EÚ.

Únijné voľby sa začali vo štvrtok v Holandsku a v Spojenom kráľovstve. Väčšina z 28 štátov EÚ má hlasovanie naplánované na sobotu a nedeľu. Nové obsadenie 751 kresiel v štrasburskom parlamente bude mať do nedele možnosť ovplyvniť zhruba 418 miliónov oprávnených voličov zo všetkých 28 členských štátov EÚ. V roku 2014 využilo svoju možnosť hlasovať takmer 43 percent Európanov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články