Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Nemci označili Thunbergovú za mentálne postihnutú: Nemecko sa môže dostať do izolácie

Greta Thunberg
Greta Thunberg
Zdroj: Európsky parlament/Wikimedia Commons
15.05.2019 11:45

BERLÍN - Nemeckí pravicoví populisti si osvojili popieranie klimatickej zmeny ako najnovšiu politiku, ktorou si chcú zvýšiť voličskú podporu. Alternatíva pre Nemecko (AfD) sa spojila s vedcami, ktorí tvrdia, že diskusiu o globálnom otepľovaní živí "hystéria", a mladú švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú označujú za "mentálne postihnutú". Napísal to v utorok denník The Guardian.


AfD spustila svoj dosiaľ najväčší útok na mainstreamovú klimatológiu na utorkovom sympóziu v Spolkovom sneme podporovanom Európskym inštitútom pre klímu a energiu (EIKE), čo je združenie odmietajúce vedecký konsenzus, že klimatické zmeny zapríčinil človek. Každoročnú klimatickú konferenciu spoluorganizuje The Heartland Institute, americký think-tank financovaný priemyslom fosílnych palív, ktorý dlhodobo stojí za projektmi zameranými na oslabovanie dôvery verejnosti v klimatológiu. Šéf EIKE Holger Thuss je spoluzakladateľom európskej pobočky ďalšej podobnej spoločnosti, americkej lobistickej organizácie Výbor pre konštruktívny zajtrajšok (CFACT).

Nemci označili Thunbergovú za
Zdroj: TASR/AP

Zameranie sa AfD na klimatické otázky sa zintenzívnilo po tom, ako sa táto strana na jeseň 2017 dostala do Spolkového snemu. V parlamentných diskusiách o danej problematike prezentovala AfD skeptické postoje a svoju pozornosť sústredila najmä na škandál týkajúci sa emisií dieselových vozidiel a na plány postupne prestať spaľovať hnedé uhlie.

Pozornosť, ktorú strana tejto téme venovala, sa však výrazne zvýšila od vlaňajšieho augusta, keď sa na scéne objavila švédska aktivistka Greta Thunbergová, ktorá sa zúčastnila na protestoch vo viacerých európskych krajinách vrátane Nemecka. Thunbergová vyzvala na celosvetovú vlnu protestov "Piatky za budúcnosť", pri ktorých študenti vynechávajú vyučovanie a požadujú od politikov prísnejšiu klimatickú politiku.

Steinmeier vyzval Nemecko, aby sa viac angažovalo v EÚ

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval Nemecko, aby kriticky prehodnotilo vlastnú európsku politiku a viac sa angažovalo v otázkach EÚ. Informoval o tom denník Die Welt."Existuje reálne riziko, že Nemecko sa v Európe dostane do izolácie — hoci aj so zdanlivo dobrými úmyslami," uviedol Steinmeier v utorok v Berlíne pri príležitosti panelovej diskusie o budúcnosti EÚ, na ktorej sa zúčastnilo viacero odborníkov. Dodal, že tento vývoj sa v posledných rokoch stal celkom zreteľný. Steinmeier varoval, že Nemci síce sami seba považujú za najlepších Európanov, je však otázne, či ich tak vidia aj ostatné krajiny EÚ.

Frank-Walter Steinmeier
Zdroj: SITA

Nemecký prezident vidí odlišnosti najmä v hospodárskej a menovej politike. "Nemôžeme ignorovať fakt, že rozdiely medzi rastúcimi mzdami a dôchodkami v Nemecku a klesajúcimi príjmami v iných európskych štátoch sú v rozpore s myšlienkou zakladateľov EÚ, že všetci by mali z nej spoločne profitovať," uviedol. "Ak sa táto nerovnosť životných príležitostí a skúseností stane trvalým stavom, stratí dôveryhodnosť aj základná myšlienka Európskej únie," povedal Steinmeier.

Nemecko kritizovali mnohí európski partneri za nízke výdavky na obranu i jeho príliš prísny postoj v otázke dlhovej krízy a menovej politiky eurozóny, píše Die Welt. Necelé dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu sa Steinmeier vyslovil za väčšiu angažovanosť Nemecka v EÚ. "Nebezpečenstvo je reálne. Európsky projekt je ohrozený, pretože počet skeptikov a odporcov stále rastie, zvyšuje sa tlak zvonku a demokracia a právny štát sú spochybňované i vo vnútri EÚ," uviedol. Voľby do EP sa v Nemecku konajú 26. mája.


Galéria

Greta Thunberg Frank-Walter Steinmeier

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články