Napätá situácia vo Venezuele pokračuje: Polícia zabránila poslancom vo vstupe do parlamentu | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Napätá situácia vo Venezuele pokračuje: Polícia zabránila poslancom vo vstupe do parlamentu

Bezpečnostné zložky zabránili poslancom vstup do parlamentu
Bezpečnostné zložky zabránili poslancom vstup do parlamentu
Zdroj: SITA/AP Photo/Fernando Llano
14.05.2019 21:15

CARACAS - Jednotky venezuelskej polície a tajnej služby uzavreli v utorok budovu parlamentu v hlavnom meste Caracas. Zákonodarný zbor, v ktorom má prevahu opozícia, tak nemohol uskutočniť plánované plenárne zasadnutie, informovala tlačová agentúra DPA.


Zásah v priestoroch Národného zhromaždenia bol oficiálne zdôvodnený hľadaním výbušného zariadenia. Vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó, ktorý parlamentu predsedá, však obvinil prezidenta Nicolása Madura, že sa týmto spôsobom snaží zastrašiť svojich odporcov.

"Pokúšajú sa odcudziť zákonodarnú moc, zatiaľ čo sa tento diktátor opevňuje vo svojom paláci," napísal na Twitteri opozičný líder, ktorý sa v januári vyhlásil za úradujúceho prezidenta Venezuely s odôvodnením, že vlaňajšie znovuzvolenie Madura bolo protizákonné. "Dnes opäť ukázal, že z legitímnosti Národného zhromaždenia má strach," dodal.

Poslanci mali následne uskutočniť zasadnutie na inom mieste. Podľa agentúry AP budovu parlamentu v Caracase obkolesili v ranných hodinách miestneho času maskovaní agenti policajnej spravodajskej služby, ako aj vojaci Národnej gardy. Parlament zverejnil v sociálnych médiách videonahrávky, na ktorých viacerí z jeho členov stoja vonku a kritizujú postup týchto zložiek.

Národné zhromaždenie sa dostalo pod zvýšený nátlak zo strany Madura po tom, ako opozícia vyzvala 30. apríla na vojenské povstanie proti jeho režimu, pričom však neuspela. Podpredsedu parlamentu Edgara Zambrana 8. mája zatkli pre podozrenie z vlastizrady.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články