°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Občianska vojna aj náboženské incidenty: História Srí Lanky je plná krvavých nepokojov

Srí Lanka.
Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP
22.04.2019 21:25

KOLOMBO - Od polnoci miestneho času začne na Srí Lanke platiť výnimočný stav. Ide o reakciu vlády na útoky, ktoré sa v metropole Kolombo a okolí odohrali v nedeľu a vyžiadali si najmenej 290 obetí a vyše 500 zranených. Išlo o najhorší teroristický útok v dejinách Srí Lanky.


Táto ostrovná krajina už desaťročia zápasí s vlnami násilia a v rokoch 1983-2009 tam zúrila občianska vojna. Podľa OSN vo vojne a počas následných nepokojov zomrelo 80.000 až 100.000 ľudí. Na Srí Lanke žije 22 miliónov obyvateľov, z čoho najviac, 70 percent, predstavujú budhisti. Vyše 12 percent tvoria hinduisti, 10 percent moslimovia a viac než sedem percent kresťania.

Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP Photo/Gemunu Amarasinghe

Rôzne náboženstvá

Zdrojom napätia bol doteraz konflikt medzi väčšinovou populáciou Sinhálcov, ktorí majú budhistické vierovyznanie, a hinduistickou menšinou Tamilov. Sinhálci prišli do krajiny v 6. storočí pred naším letopočtom z oblasti Bengálskeho zálivu. O tri storočia neskôr prišli z Indie Tamilovia, ktorí obývajú sever a východ ostrova. Kresťanská menšina sa na ostrov dostala s apoštolom Tomášom v roku 52, k väčšiemu rozšíreniu kresťanstva prispel v 16. storočí príchod misionárov z Portugalska.

Bilancia bombových útokov na Srí Lanke je hrozivá: Počet obetí sa zvýšil na 290 mŕtvych

Vo februári 1948 vyhlásil ostrov nezávislosť od Británie, politickú aj vojenskú moc ovládli Sinhálci. Prvé zrážky medzi nimi a Tamilmi sa začali v roku 1958. V roku 1971 vystúpili Tamilovia s požiadavkou na autonómiu. Neboli spokojní ani s novou ústavou krajiny, ktorá sa v roku 1972 premenovala z Cejlónu na Srí Lanku. Vznikla radikálna povstalecká skupina Tamilskí noví tigri (TNT), ktorá sa v roku 1976 zmenila na Tigrov oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) a bojovala za úplnú nezávislosť.

Srí Lanka.
Zdroj: TASR/AP

Neustále vojny

V júli 1983 sa začala Prvá ílamská vojna. V roku 1987 India, ktorá v minulosti pomáhala vyzbrojiť LTTE, poslala svoje jednotky do Srí Lanky na pomoc pri napĺňaní mierovej dohody, ktorú medzi znepriatelenými stranami sprostredkovala. Tigre však odmietli zložiť zbrane a v bojoch, ktoré pokračovali ďalšie tri roky, zahynulo aj 1000 indických vojakov.

Keď sú všetky peniaze zbytočné: Najbohatší muž Dánska prišiel na Srí Lanke o tri deti

V roku 1990 indické sily opustili Srí Lanku, začala sa Druhá ílamská vojna. O život v dôsledku konfliktu prišiel v roku 1991 bývalý indický premiér Radžív Gándhí a o dva roky neskôr prezident Srí Lanky Ranasinghe Premadasa. Tretia ílamská vojna vypukla v roku 1995. Intenzívne boje na severe a východe ostrova trvali ďalších šesť rokov. V roku 2002 sa úlohy sprostredkovateľa ujalo Nórsko.

Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP

Z neúspešných rokovaní rovno k zbraniam

Po neúspešných rokovaniach o prímerí sa vládne vojská napokon zmocnili území ovládaných Tamilmi. Posledných bojovníkov z LTTE zneškodnila armáda 17. mája 2009. Ďalší deň vláda vyhlásila, že kontroluje celý ostrov a že zabila vodcu LTTE Vellupilaua Pranharkana, čím sa občianska vojna skončila. Aj po skončení bojov však na Srí Lanke pokračovali nepokoje. Výnimočný stav bol v krajine vyhlásený napríklad od 6. do 18. marca 2018 pre násilnosti medzi väčšinovou sinhálskou komunitou a moslimskou menšinou.

Posun vo vyšetrovaní výbuchov na Srí Lanke: Z útokov je podozrivá miestna islamistická skupina

Rovnako zosilnel tlak na kresťanov. Ich baštou je pobrežné mesto Negombo, kde sa k rímskokatolíckej cirkvi hlási 65 percent obyvateľov. Mestu sa hovorí aj Malý Rím pre množstvo kostolov. V posledných rokoch bolo na Srí Lanke v dôsledku náboženského násilia zničených alebo poškodených 250 cirkevných budov. Doterajšie incidenty sa pripisovali najmä radikálnym budhistickým skupinám. Útoky z nedele 21. apríla 2019 však majú podľa vlády na svedomí radikálni islamisti a nemajú teda priamu spojitosť s občianskou vojnou.


Galéria

Srí Lanka. Srí Lanka. Srí Lanka. Srí Lanka.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články