Počet obetí útokov na Srí Lanke sa zvýšil na 310: Štátny smútok, polícia zadržala už 40 osôb | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Počet obetí útokov na Srí Lanke sa zvýšil na 310: Štátny smútok, polícia zadržala už 40 osôb

Srí Lanka
Srí Lanka
Zdroj: TASR/AP
23.04.2019 07:35

KOLOMBO - Na 310 sa zvýšil počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali nedeľné bombové útoky na Srí Lanke. Informoval o tom v utorok ráno hovorca srílanskej polície s tým, že utŕženým zraneniam v noci na utorok podľahlo viacero osôb. Zranených podľa jeho slov naďalej zostáva približne 500 ľudí.


Hovorca, ktorého citovala agentúra AFP, dodal, že polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb. Medzi nimi má byť aj vodič dodávky, ktorú údajne použili samovražední bomboví útočníci a tiež majiteľ domu, v ktorom viacerí z útočníkov bývali, informuje agentúra AP.  Na Srí Lanke sa v utorok ráno začal troma minútami ticha za obete útokov deň štátneho smútku, ktorý ešte v pondelok vyhlásil prezident Maithrípála Siriséna. Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a v mnohých mestách visia aj čierne zástavy. 

Srí Lanka.
Zdroj: TASR/AP

Nedeľné výbuchy sa na Srí Lanke odohrali v troch luxusných hoteloch (v meste Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Batticaloa. Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pri čom zahynuli traja policajti.  Medzi obeťami na životoch je podľa srílanských úradov aj prinajmenšom 30 cudzincov. 

Štátny smútok

Tri minúty ticha začali plynúť o 08.30 h miestneho času (05.00 h SELČ) - v čase, keď vypukol prvý zo série nedeľňajších útokov. Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a ľudia na znak úcty sklonili hlavy. Prezident Maithrípála Siriséna ešte v pondelok vyhlásil utorok za deň štátneho smútku.

Na Srí Lanke zároveň začal úderom polnoci platiť výnimočný stav. Výnimočný stav vláda zaviedla ako mimoriadne opatrenie v reakcii na útoky. Polícii a zložkám ozbrojených síl - armáde, námorníctvu a letectvu - má pomôcť zaistiť verejnú bezpečnosť. Umožní im totiž zatýkať podozrivé osoby a vyšetrovať ich bez povolenia súdu.

Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP

Hovorca srílanskej vlády ešte v pondelok informoval, že nedeľné útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národný Tavhíd Džamát (NTJ). Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie. 

Po útokoch vyšlo najavo, že srílanské policajné zložky dostali od nemenovanej tajnej služby v zahraničí pred desiatimi dňami varovanie, že sunnitské hnutie NTJ by mohlo pripravovať útoky na kostoly a ambasádu Indie v Kolombe. Srílanské vedenie sa po týchto správach dostalo pod ostrú kritiku. Tamojšia vláda v reakcii uviedla, že o zmienenom varovaní nevedel premiér Ranil Vikramasinghe ani žiaden s ministrov, informuje BBC.


Galéria

Srí Lanka Srí Lanka. Srí Lanka.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články