°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Posun vo vyšetrovaní výbuchov na Srí Lanke: Z útokov je podozrivá miestna islamistická skupina

Srí Lanka.
Srí Lanka.
Zdroj: TASR/AP
22.04.2019 12:30

KOLOMBO - Nedeľné útoky na Srí Lanke, ktorých terčom boli luxusné hotely a katolícke chrámy, spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom National Thowheeth Jama'ath (NTJ). Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala srílanská vláda.


Vyšetrovatelia preverujú aj prípadné prepojenie NTJ na podobné organizácie v zahraničí. Agentúra Reuters citovala vyhlásenie hovorcu vlády, že do útokov bola zapojená aj medzinárodná sieť, ktorú však bližšie nešpecifikoval. Prezident Maithrípála Siriséna prostredníctvom svojho vyhlásenia požiadal svet o pomoc pri vyšetrovaní útokov a prepojenia ich páchateľov na zahraničie.

Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP Photo/Gemunu Amarasinghe

V súvislosti so sunnitským hnutím NTJ miestne policajné zložky dostali pred desiatimi dňami varovanie, že NTJ by mohlo pripravovať útoky na kostoly a ambasádu Indie v Kolombe. Srílanská polícia dostala varovanie od nemenovanej tajnej služby v zahraničí. Vláda na Srí Lanke medzičasom oznámila, že v pondelok večer začne opäť platiť celoštátny zákaz vychádzania. 

Srí Lanka.
Zdroj: TASR/AP

K tomuto kroku vláda pristúpila vzhľadom na napätie pretrvávajúce po nedeľnej sérii útokov v hlavnom meste Kolombo a okolí, ktoré si vyžiadali najmenej 290 obetí na životoch a vyše 500 zranených. Medzi obeťami sú aj cudzinci. Podľa agentúry AFP zákaz vychádzania začne platiť v pondelok o 20.00 h miestneho času a bude platiť do utorka 04.00 h miestneho času. 

Spojené štáty v pondelok varovali svojich občanov, že teroristické skupiny pokračujú v prípravách na možné útoky na Srí Lanke. Američanov, ktorí sa v tejto krajine nachádzajú, rezort diplomacie USA vyzval na ostražitosť. Upozornil, že "teroristi" môžu zaútočiť bez varovania, a to na miestach vyhľadávaných turistami, v dopravných uzloch, obchodných centrách a v hoteloch, kluboch, reštauráciách či miestach náboženského kultu. Svojich občanov pred rizikom teroristických útokov na Srí Lanke varovala aj Británia.

Polícia objavila ďalšiu bombovú nálož a detonátory​

Pri zneškodňovaní bombovej nálože, objavenej políciou v pondelok v blízkosti chrámu v srílanskej metropole Kolombo, došlo k výbuchu. Ako uviedla agentúra AFP, informácie o obetiach alebo zranených nie sú zatiaľ známe, podobne ako ani ďalšie podrobnosti. 

Podľa AFP je však miesto explózie vzdialené len 50 metrov od Kostola sv. Antona, ktorý bol jedným z terčov nedeľných útokov na katolícke chrámy a hotely v meste Kolombo a jeho okolí. Okrem toho miestna polícia informovala, že na autobusovej stanici v Kolombe našla 87 rozbušiek. Stanica sa nachádza na polceste medzi hotelmi a Kostolom sv. Antona, ktoré boli v pondelok terčmi série útokov označených vládnymi úradmi za samovražedné. 

Vo svojom vyhlásení polícia spresnila, že 12 z detonátorov sa našlo pohodených na zemi a ďalších 75 rozbušiek policajti objavili na neďalekej skládke. Polícia v pondelok oznámila, že v blízkosti cesty vedúcej k hlavnému terminálu letiska v Kolombe objavila a následne zneškodnila rúrkovú bombu. 

Srí Lanka.
Zdroj: SITA/AP Photo/Gemunu Amarasinghe

Srí Lanka v nedeľu zažila sériu výbuchov, ktoré si vyžiadali najmenej 290 obetí a vyše 500 zranených. Výbuchy sa odohrali v troch luxusných hoteloch (v mestách Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Batticaloa. Bomby explodovali aj na  dvoch ďalších miestach v Kolombe.

Medzi zabitými je podľa srílanskej vlády najmenej 39 cudzincov. Medzi obeťami by malo byť osem Britov, päť Indov, traja Dáni - údajne tri zo štyroch detí dánskeho miliardára Andersa Holcha Povlsena, dvaja Austrálčania, dvaja Číňania a tiež občania Spojených štátov, Japonska a Portugalska.


Galéria

Srí Lanka. Srí Lanka. Srí Lanka. Srí Lanka. Srí Lanka. Srí Lanka.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články