°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

Trump po výsledkoch vyšetrovania nemá čo skrývať: Amerika je najúžasnejšie miesto na Zemi

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon
25.03.2019 15:00

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump označil v nedeľu Spojené štáty za "najúžasnejšie miesto na Zemi" po tom, čo ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller nenašiel dôkazy o tom, že by sa tím súčasného šéfa Bieleho domu pred voľbami v roku 2016 "spolčil" s Ruskom alebo že by s ním "koordinoval" svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Išlo o zatiaľ jediné vyjadrenie Trumpa po návrate do Washingtonu zo svojho sídla na Floride. "Chcem vám len povedať, že Amerika je to najúžasnejšie miesto na Zemi, to najúžasnejšie miesto na Zemi," uviedol prezident. Ešte pred odletom z Floridy napísal na Twitteri, že závery Muellerovho vyšetrovania, zhrnuté v nedeľňajšom liste ministra spravodlivosti Williama Barra, predstavujú "úplné a absolútne očistenie".

V podobnom duchu sa medzitým vyjadril aj americký viceprezident Mike Pence, podľa ktorého by mal spomínané závery "privítať každý Američan, ktorý má v láske pravdu a integritu volieb". Pence označil zverejnenie výsledku Muellerovho vyšetrovania za "úžasný deň pre Ameriku", ako aj pre Trumpa a jeho vládu.

Dôkazy sa nenašli: Spolčenie Trumpa s Ruskom pred voľbami v USA vyšetrovateľ neodhalil

Demokrati vyzývajú na úplné zverejnenie Muellerovej vyšetrovacej správy

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová z Demokratickej strany a vodca demokratov v Senáte Chuck Schumer v nedeľu vyhlásili, že minister spravodlivosti Spojených štátov William Barr "nie je nestranný pozorovateľ", a vyzvali na zverejnenie záverečnej správy z vyšetrovania podozrení, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Závery osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera žiadajú zverejniť v plnom rozsahu, informovala tlačová agentúra AP.

Kópia listu Williama Barra
Trump po výsledkoch vyšetrovania
Zdroj: SITA/AP Photo/Jon Elswick

Pelosiová a Schumer sa vyjadrili po tom, ako minister Barr v liste adresovanom americkému Kongresu i verejnosti zhrnul najdôležitejšie závery správy, ktorú mu doručil Mueller. Ten podľa Barra nenašiel dôkazy o tom, že by sa americký republikánsky prezident Donald Trump alebo jeho spolupracovníci "spolčili" s Ruskom alebo že by s ním "koordinovali" svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.

Mueller tiež posudzoval, či sa Trump pokúšal mariť vyšetrovanie. V tejto súvislosti však podľa Barra vyšetrovateľ nedospel k definitívnej odpovedi: Trumpa viny nezbavil ani nedospel k záveru, že by sa tohto trestného činu skutočne dopustil.

Robert Mueller
Robert Mueller
Zdroj: SITA/AP Photo/Charles Dharapak, File

Podľa spoločného vyhlásenia Pelosiovej a Schumera list ministra spravodlivosti "prináša toľko otázok, koľko je v nej odpovedí". Predošlá "zaujatosť" Barra voči Muellerovmu vyšetrovaniu znamená, že "nie je schopný objektívne rozhodovať", dodali títo poprední členovia Demokratickej strany.

Naliehavosť ich výzvy na zverejnenie Muellerových záverov "bez akéhokoľvek ďalšieho odkladu" odôvodňujú "skutočnosťou, že táto správa nezbavuje prezidenta takého závažného obvinenia, akým je marenie spravodlivosti".

Vodca republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell zase Barrovo zhrnutie privítal ako potvrdenie vyhlásení Trumpa v súvislosti s Muellerovým vyšetrovaním. Ocenil tiež snahu ministra "poskytnúť čo najväčšie množstvo informácií", informovala AP.

Šéf justičného výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, demokrat Jerrold Nadler už avizoval, že William Barr bude čoskoro v celej záležitosti predvolaný na vypočúvanie. Podľa neho by mal vysvetliť určité veľmi "znepokojivé nezrovnalosti" a to, ako ministerstvo postupovalo v záverečnej fáze rozhodovania.

Trump nemá čo skrývať

Americký prezident Donald Trump nemá problém so zverejnením správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera o vyšetrovania podozrení, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Uviedla to v pondelok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

"Nemyslím si, že s tým má prezident nejaký problém," povedala v televízii NBC. Trump nemá nič proti zverejneniu, "pretože presne vie, čo sa stalo a nestalo a teraz to už naozaj vie aj zvyšok Ameriky", dodala podľa agentúry AFP s tým, že ide o "úplné očistenie prezidenta".

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

Ruský zákonodarca navrhuje po Muellerovej správe "reštart" vo vzťahoch s USA

Moskvu by potešila náprava vzťahov s Washingtonom, povedal v pondelok vysokopostavený ruský zákonodarca Konstantin Kosačev. Reagoval tak na správu amerického osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý nenašiel dôkaz o tom, že by sa tím súčasného šéfa Bieleho domu pred prezidentskými voľbami v roku 2016 "spolčil" s Ruskom alebo že by s ním "koordinoval" svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vyšetrovateľ Mueller nenašiel žiaden dôkaz o "spolčení", ale nedospel k definitívnej odpovedi v otázke, či sa Trump pokúšal brániť vyšetrovaniu, teda mariť výkon spravodlivosti. Mueller nezbavil Trumpa viny, ani nedospel k záveru, že by sa tohto trestného činu skutočne dopustil.

"V každom prípade máme príležitosť do veľkej miery reštartovať naše vzťahy, ale stále je tu aj otázka, či to bude Trump riskovať. Samozrejme, my sme pripravení," vyhlásil podľa Reutersu predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Kosačev.


Galéria

Donald Trump Kópia listu Williama Barra Robert Mueller Donald Trump

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články