Vo Venezuele to doslova vrie, mocenský súboj vrcholí: OSN vyjadrila masívne znepokojenie | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Vo Venezuele to doslova vrie, mocenský súboj vrcholí: OSN vyjadrila masívne znepokojenie

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová
Zdroj: SITA/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP
21.03.2019 09:15

ŽENEVA - Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová kritizovala v stredu závažné porušovanie ľudských práv vo Venezuele. Urobila tak v čase, keď sa v tejto juhoamerickej krajine stupňuje mocenský súboj medzi vládnucimi socialistami a opozíciou.


Štátne bezpečnostné zložky a provládne gangy nesú zodpovednosť za vraždy, mučenie a svojvoľné zadržiavanie osôb, povedala podľa agentúry DPA Bacheletová na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve. Prípady porušovania práv mal zdokumentovať tím OSN, ktorý bol vyslaný priamo do Venezuely.

Ďalšie zhoršenie stavu hospodárstva

Bacheletová vyjadrila znepokojenie aj v súvislosti so situáciou v uspokojovaní potrieb obyvateľov Venezuely, ktorá bola kedysi bohatou krajinou. Prístup Venezuelčanov k potravinám, vode a liekom sa podľa nej zhoršil, zatiaľ čo úpadok systému zdravotníctva viedol k zvýšeniu úmrtnosti matiek a detí, ako aj rozšíreniu nákazlivých chorôb.


Čítajte aj: Zástupcovia USA a Ruska sa stretávajú v Ríme: Rokujú o problémoch vo Venezuele


"Obávam sa, že najnovšie sankcie Spojených štátov voči venezuelskému ropnému sektoru môžu znamenať ďalšie zhoršenie stavu hospodárstva," povedala komisárka OSN. Spojené štáty sú jednou z približne 50 krajín sveta, ktoré podporujú vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa. Ten sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s odôvodnením, že vlaňajšie znovuzvolenie prezidenta Nicolása Madura bolo protizákonné.

Juan Guaidó
Juan Guaidó
Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

Washington uplatňuje sankcie voči Madurovi a desiatkam členov jeho vlády už od roku 2017. Koncom januára sa americké ministerstvo financií zameralo na štátny ropný podnik, aby pripravilo Madura o "miliardy" v tvrdej mene, uviedla agentúra AP.

Bezpečnostné sily zatkli Guaidóovho poradcu

Venezuelské bezpečnostné sily zatkli počas razie kľúčového poradcu opozičného lídra Juana Guaidóa. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na opozičného poslanca Sergia Vergaru. Právnika Roberta Marrera vzali so sebou agenti tajnej služby vo štvrtok nadránom počas operácie v Caracase. Okrem jeho domu tiež spravili raziu v neďalekom dome spomínaného Vergaru. Poslanec uviedol, že ho zobudilo prudké búšenie na dvere a agenti na neho mierili zbraňami.

Vergara a Marrero sprevádzali Guaidóa, ktorý je predsedom Národného zhromaždenia, na jeho nedávnej ceste po Latinskej Amerike, na ktorú sa podujal, aby získal medzinárodnú podporu v úsilí zbaviť funkcie prezidenta Nicolása Madura. Marrero šéfuje Guaidóovej kancelárii. "Nevieme, kde je. Okamžite by ho mali prepustiť," napísal Guaidó o svojom poradcovi na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.


Galéria

Vysoká komisárka OSN pre Juan Guaidó

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články