Alžírsky režim je na hrane: Krajina zažila najväčší protest proti prezidentovi | Topky.sk

Nedeľa, 26. máj 2019. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

Alžírsky režim je na hrane: Krajina zažila najväčší protest proti prezidentovi

Abdal Azíz Buteflika je v úrade od roku 1999
Abdal Azíz Buteflika je v úrade od roku 1999
Zdroj: SITA/AP Photo/Anis Belghoul
15.03.2019 17:46

ALŽÍR - Státisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc v centre alžírskej metropoly Alžír, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas s režimom prezidenta Abdala Azíza Butefliku, ktorý v krajine vládne už 20 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.


V dôsledku hromadných protestov, ktoré sa začali vo februári, Buteflika v pondelok vyhlásil, že v nadchádzajúcich prezidentských voľbách už nebude kandidovať. Avšak zo svojej funkcie neodstúpil a tvrdí, že v nej zotrvá až do prijatia novej ústavy.

"Tí, čo si myslia, že sme unavení, sú na omyle. Naše protesty sa neskončia," povedal jeden z účastníkov demonštrácie pred policajným kordónom brániacim protestujúcim vo vstupe na ulicu vedúcu k sídlam vlády a parlamentu. 

Abdal Azíz Buteflika
Zdroj: SITA/AP Photo/Sidali Djarboub, File

Buteflika síce v pondelok oznámil, že nebude kandidovať na piate funkčné obdobie, ale zároveň vyhlásil, že zostane vo funkcii aj po 28. apríli, keď mu vyprší mandát. V úrade chce zotrvať do najbližších prezidentských volieb - tie boli vypísané na apríl, ale Buteflika ich odložil na neurčito.

Prezident Buteflika, ktorý je v úrade od roku 1999, má vážne zdravotné problémy a na verejnosti takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.


Galéria

Abdal Azíz Buteflika je Abdal Azíz Buteflika Abdal Azíz Buteflika je

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články