°C

Pondelok, 19. október 2020. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Pápež František prepisuje históriu: Stretol sa s vrcholnými predstaviteľmi Emirátov

Pápež František sa stretol s vrcholnými predstaviteľmi Emirátov.
Pápež František sa stretol s vrcholnými predstaviteľmi Emirátov.
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini, Kamran Jebreili
04.02.2019 12:00

ABÚ ZABÍ - Pápež František sa v pondelok v Abú Zabí stretol so šejkom Muhammadom ibn Zajdom Nahajánom, korunným princom Spojených arabských emirátov (SAE). Stalo sa tak na úvod oficiálnej časti historicky prvej návštevy hlavy katolíckej cirkvi na Arabskom polostrove, označovanom často za kolísku islamu. Informovala o tom agentúra DPA.


Na schôdzke v prezidentskom paláci v Abú Zabí, kde pápeža prijali s najvyššími vojenskými poctami, bol aj viceprezident SAE a dubajský emir Muhammad ibn Rášid Maktúm. Šejk Muhammad prostredníctvom svojho tweetu informoval, že s pápežom "diskutovali o posilňovaní spolupráce, upevňovaní dialógu, o tolerancii, spolunažívaní a dôležitých iniciatívach na dosiahnutie mieru, stability a rozvoja pre národy a spoločenstvá."

Pápež František sa stretol
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini, Kamran Jebreili

Hlava katolíckej cirkvi zostane v SAE do utorka, pričom sa chce zamerať na dve zo svojich priorít - podporu medzináboženského dialógu a stretnutie s katolíkmi. V pondelok má pápež ešte v programe schôdzku s predstaviteľmi rady starších, ktoré sa uskutoční v mešite šejka Zajda. Potom František prednesie prejav na medzináboženskom stretnutí, na ktorom sa očakáva účasť stoviek zástupcov rôznych vierovyznaní.  

Pápež František sa stretol
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini, Kamran Jebreili

V utorok bude pápež na športovom štadióne v Abú Zabí slúžiť omšu pred asi 130.000 veriacimi, pričom mnohí prídu aj zo susedných krajín. Spojené arabské emiráty sa hrdia svojou náboženskou toleranciou a kultúrnou rozmanitosťou. Takmer 80 percent obyvateľstva SAE tvoria moslimovia, zatiaľ čo kresťania predstavujú približne deväť percent tamojšej populácie. Mnohí katolíci sú robotníci z Afriky, Bangladéša, Indie, Pakistanu a Filipín, hoci niektorí sú aj miestni.


Galéria

Pápež František sa stretol Pápež František sa stretol Pápež František sa stretol

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články