V Nemecku zomrel bývalý dozorca nacistického koncentračného tábora, ktorého deportovali z USA | Topky.sk

Štvrtok, 24. január 2019. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

V Nemecku zomrel bývalý dozorca nacistického koncentračného tábora, ktorého deportovali z USA

Jakiw Palij
Jakiw Palij
Zdroj: TASR/US Department of Justice via AP
11.01.2019 07:05

BERLÍN - Vo veku 95 rokov zomrel v Nemecku Jakiw Palij - bývalý dozorca nacistického koncentračného tábora Trawniki v Poľsku. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na nemecké médiá. Podľa nich Palij zomrel v opatrovateľskom dome v meste Ahlen.


Etnického Ukrajinca Palija vlani v auguste deportovali zo Spojených štátov do Nemecka. K deportácii došlo 14 rokov po tom, ako jeho vyhostenie z USA nariadil americký sudca. Palij po druhej svetovej vojne tajil svoju nacistickú minulosť a tvrdil, že bol počas vojny roľníkom a robotníkom v továrni. Podarilo sa mu tak získať americké víza a neskôr v roku 1957 i občianstvo.

Jakiw Palij
Zdroj: TASR/ABC via AP

V USA následne žil mnoho rokov, až kým zhruba pred tromi desaťročiami vyšetrovatelia neobjavili jeho meno v zozname zamestnancov nacistických táborov a jeden z jeho vtedajších bývalých kolegov neprezradil, že žije "niekde v Amerike". Palij v roku 1993 vyšetrovateľom z ministerstva spravodlivosti povedal, že ak by bol svojho času hovoril pravdu, víza by nikdy nedostal. "Každý klamal," dodal vtedy.

V Nemecku zomrel bývalý
Zdroj: SITA/Suzanne DeChillo/The New York Times via AP, File

Sudca mu v roku 2003 odobral občianstvo za "účasť na činoch zameraných proti židovským civilistom", ktorých sa dopustil ako dozorca vo vyhladzovacom tábore Trawniki, kde pracoval v roku 1943. O rok neskôr nariadil sudca i jeho deportáciu z USA. Palij sa k práci v tábore priznal, poprel však, že by bol spáchal akékoľvek vojnové zločiny.

Dom, v ktorom si žil v Amerike
V Nemecku zomrel bývalý
Zdroj: SITA/AP Photo/Kathy Willens, File

Palija, ktorý sa narodil na území prislúchajúcom vtedajšiemu Poľsku a dnešnej Ukrajine, však následne odmietli prijať Nemecko, Poľsko i Ukrajina a on naďalej ostával žiť vo svojom dome v newyorskej štvrti Queens s manželkou Mariou (86). Proti jeho prítomnosti odvtedy často protestovala miestna židovská komunita.

K jeho deportácii, za ktorú sa zasadzovali newyorskí kongresmani, došlo po týždňoch diplomatických rokovaní, ktoré podľa Bieleho domu predstavovali jednu z priorít amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Nemecké ministerstvá vnútra ani spravodlivosti, ba ani úrad kancelárky Angely Merkelovej sa nevyjadrili k tomu, čo presne sa v Nemecku s Palijom stane. Prokuratúra však už v minulosti uviedla, že voči nemu zrejme neexistuje dostatok dôkazov na to, aby ho súdili za spáchanie vojnových zločinov.

Išlo o prvú deportáciu osoby spätej z nacistickým režimom zo Spojených štátov od roku 2009, keď USA do Nemecka vydali bývalého dozorcu v nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor v Poľsku Johna Demjanjuka. Toho následne krajinský súd v Mníchove odsúdil na päťročný trest väzenia za spoluúčasť na vražde vyše 28.000 obetí holokaustu. Proti tomuto verdiktu sa však odvolala prokuratúra i obhajoba. Demjanjuk zomrel vo veku 91 rokov, kým čakal na rozhodnutie o odvolaní.


Galéria

Jakiw Palij Jakiw Palij Dom, v ktorom si

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články