°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Asad zostane vďaka ruskej podpore pri moci, pripustil šéf britskej diplomacie

Bašár Asad
Bašár Asad
Zdroj: SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
03.01.2019 19:35

LONDÝN - Británia je zmierená s tým, že sýrsky prezident Bašár Asad zostane pri moci a Rusko získa novú sféru vplyvu v danom regióne. Pre stanicu Sky News to vo štvrtok uviedol britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Pripomenul, že Moskva sa ujala i zodpovednosti za zabezpečenie mieru v Sýrii, pretože podporuje tamojší režim.


Ide o prvý prípad, keď britský minister otvorene hovoril o sýrskej realite. Jeho výrok prichádza v čase, keď si Asadove sily posilňujú mocenskú pozíciu po tom, ako opätovne získali pod kontrolu územia zabrané takzvanými umiernenými povstalcami podporovanými Britániou a jej spojencami. Británia v minulosti požadovala, aby Asad odstúpil z prezidentskej funkcie, tvrdiac, že po tom, ako spustil smrtiace útoky vrátane chemických, nemá právo ďalej vládnuť.

Hunt počas trojdňovej cesty po Ázii vyhlásil: "Dlhoročné stanovisko Británie je také, že s týmto režimom nebude možné v Sýrii dosiahnuť trvalý mier. Bohužiaľ, myslíme si aj to, že Asad tu ešte chvíľu bude, a to vďaka podpore Ruska."

"Rusko si môže myslieť, že získalo sféru vplyvu. Mali by sme im povedať - Áno, ale získali ste aj zodpovednosť. Ak sa chcete angažovať v Sýrii, tak tam musíte zabezpečiť skutočný mier. Čo znamená aj to, že prezident Asad nepoužije chemické zbrane proti vlastnému ľudu," dodal britský diplomat.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články