Trumpov počin nepadol na úrodnú pôdu: Prejav arogancie, irackí poslanci chcú odchod vojsk | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Trumpov počin nepadol na úrodnú pôdu: Prejav arogancie, irackí poslanci chcú odchod vojsk

Donald Trump a Melania Trumpová v Iraku
Donald Trump a Melania Trumpová v Iraku
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik
27.12.2018 12:51

BAGDAD - Irackí poslanci požadujú stiahnutie amerických vojakov z územia Iraku. S požiadavkou prišli po stredajšej neočakávanej návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v tejto blízkovýchodnej krajine, informovala vo štvrtok agentúra AP.


Irackí zákonodarcovia z oboch hlavných politických táborov chcú presadiť, aby o odchode amerických vojsk rozhodol parlament v Bagdade. V Iraku stále pôsobí približne 5000 príslušníkov armády USA v rámci medzinárodnej koalície bojujúcej proti džihádistom z tzv. Daeš. 

Otázka americkej vojenskej prítomnosti v Iraku je citlivou otázkou od májových parlamentných volieb, v ktorých zvíťazil populistický duchovný Muktadá Sadr. Medzi jeho deklarované priority patrí obmedzenie amerického a iránskeho vplyvu v Iraku. 

Donald Trump a Melania
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik

Trump spolu s manželkou Melaniou v stredu - po prvý raz od svojho nástupu do funkcie - navštívil amerických vojakov v Iraku. V krajine strávil zhruba tri hodiny, pričom sa nestretol s ani jedným irackým predstaviteľom. Podľa irackých poslancov bola Trumpova návšteva prejavom arogancie a narušila suverenitu krajiny. 

Do Iraku sa Trump vydal krátko po tom, ako ohlásil odsun amerických jednotiek zo susednej Sýrie. O stiahnutí zvyšných vojsk USA z Iraku však Trump neuvažuje, ako potvrdil v stredajšom príhovore k vojakom na leteckej základni al-Asad západne od Bagdadu.
 


Galéria

Donald Trump a Melania Donald Trump a Melania

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články