°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Rázny krok sýrskych vládnych síl po šiestich rokoch: Vstúpili do Kurdmi ovládaného mesta Manbídž

Fotografia z 28. marca 2018 členovia kurdských vnútorných bezpečnostných síl stoja na svojom vozidle pred obrovským plagátom zobrazujúcim portréty bojovníkov zabitých proti islamskej štátnej skupine v Manbídži na severe Sýrie.
Fotografia z 28. marca 2018 členovia kurdských vnútorných bezpečnostných síl stoja na svojom vozidle pred obrovským plagátom zobrazujúcim portréty bojovníkov zabitých proti islamskej štátnej skupine v Manbídži na severe Sýrie.
Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla, FILE
28.12.2018 12:05

DAMASK - Sýrske vládne sily vstúpili v piatok - po prvý raz po šiestich rokoch - do Kurdmi ovládaného mesta Manbídž na severe Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.


Sýrska armáda svoj vstup do Manbídžu oznámila po tom, čo kurdské sily v Sýrii požiadali vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada o ochranu pred tureckou inváziou na severe Sýrie. Kurdskými Ľudovými obrannými jednotkami (YPG) vedené zoskupenie známe ako Sýrske demokratické sily (SDF), kontroluje momentálne rozsiahle oblasti na severe Sýrie. Kurdi sa roky tešili podpore Washingtonu ako jeden z kľúčových aktérov v boji proti teroristickej organizácii Daeš v Sýrii.

Avšak po tom, ako americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil plán ukončiť americkú vojenskú prítomnosť v krajine, vyjadrili predstavitelia Turecka zámer zasiahnuť vojensky proti Kurdom na severe Sýrie. 

Cieľom útoku by pritom mali byť práve YPG, ktoré Ankara podozrieva z napojenia na Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Tá je v Turecku zakázaná a Ankara ju rovnako ako Spojené štáty či EÚ pokladá za teroristickú organizáciu.     

Vládne sily neobsadili mesto Manbidž, len bojové línie, tvrdia Kurdi

Vysokopostavená predstaviteľka sýrskych Kurdov v piatok poprela, že by sýrske vládne sily boli obsadili mesto Manbidž na severe Sýrie. Informovala o tom agentúra AP. Sýrska armáda svoj vstup do Manbidžu ohlásila po tom, čo kurdské sily v Sýrii požiadali vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada o ochranu pred hroziacou tureckou inváziou.

Ilham Ahmadová, popredná činiteľka Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF), však vyhlásila, že jednotky verné Damasku v piatok nevstúpili do samotného mesta Manbidž. Podľa nej sa rozmiestnili len na bojových líniách v okolí mesta s cieľom odradiť Turkov od prípadnej ofenzívy. V samotnom Manbidži sú - ako uviedla - stále prítomní príslušníci kurdských milícií, ktorých Turecko označuje za teroristov.

Ahmadová zdôraznila, že z okolia Manbidžu sa ešte nestiahli ani americkí vojaci. Podľa nej sa v súčasnosti pracuje na dohode, na základe ktorej by kontrolu nad oblasťou prevzali sýrske vládne sily, ak by sa z nej úplne stiahli Američania. Do rokovaní je podľa Ahmadovej zapojené aj Rusko.

Moskva postup sýrskych vládnych síl do oblasti Kurdmi ovládaného Manbidžu privítala. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to označil za "pozitívny krok", ktorý by mohol prispieť k stabilizácii tamojšej situácie. Turecko na najnovší vývoj okolo Manbidžu reagovalo vyhlásením, že kurdské Ľudové obranné jednotky (YPG), kontrolujúce danú oblasť, "nemajú právo" niekoho žiadať o pomoc v mene obyvateľov tohto mesta, informovala agentúra AFP. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články