Therese Mayovej hrozí pád: Konzervatívci budú hlasovať o vyslovení nedôvery | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Therese Mayovej hrozí pád: Konzervatívci budú hlasovať o vyslovení nedôvery

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
12.12.2018 09:35

LONDÝN - Britskí konzervatívci budú v stredu večer hlasovať o vyslovení nedôvery premiérke Therese Mayovej ako líderke Konzervatívnej strany. Hlasovanie sa uskutoční medzi 18.00 h a 20.00 h miestneho času (19.00 h - 21.00 h SEČ), informovala televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa konzervatívneho Výboru 1922 Grahama Bradyho.


Hlasovanie o nedôvere Mayovej ako líderke strany bolo iniciované po tom, ako sa za jej odchod vyslovilo viac ako 48 (15 percent) z 315 konzervatívnych členov Dolnej snemovne britského parlamentu. Nespokojenci svoj postoj tlmočili formou listov, ktoré zaslali Grahamovi Bradymu, šéfovi vplyvnej skupiny konzervatívnych členov snemovne, takzvaného Výboru 1922.

"Hranica 15 percent členov Konzervatívnej strany v parlamente bola presiahnutá. V súlade s pravidlami sa bude v stredu 12. decembra konať hlasovanie medzi 18.00 h a 20.00 h (miestneho času) v zasadačke výboru číslo 14 v Dolnej snemovni," uviedol vo vyhlásení Graham Brady. 

Odovzdané hlasy sa podľa neho okamžite zrátajú a výsledok bude oznámený ešte vo večerných hodinách. Predpokladá sa, že v prípade, ak Mayovej vyslovia nedôveru ako šéfke strany, následne skončí aj ako predsedníčka vlády. K nespokojencom, ktorý poslali svoj list Výboru 1922, sa najnovšie pridal aj bývalý britský minister pre Severné Írsko a životné prostredie Owen Paterson. Premiérka podľa neho dosiahla veľmi zlú dohodu, ktorou porušila všetky svoje programové záväzky.

Theresa Mayová v pondelok odložila hlasovanie britského parlamentu o predbežnej dohode o tzv. brexite, ktoré bolo naplánované na 11. decembra. Vzhľadom na to, že voči dohode existuje silný odpor naprieč politickým spektrom, sa totiž obávala, že by ju členovia Dolnej snemovne v súčasnej podobe odmietli. Dosiahnutá dohoda sa nepozdáva zástancom tvrdého brexitu ani tým, ktorí v referende z roku 2016 hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. 

Zmena lídra by mohla zdržať brexit, tvrdí Mayová

Zmena britského lídra by mohla skončiť zdržaním alebo zastavením odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), tvrdí premiérka Theresa Mayová. Politička sa tak vyjadrila v rámci vyhlásenia v reakcii na neskoršie hlasovanie o vyslovení nedôvery jej predsedníctvu v Konzervatívnej strane. Podľa Mayovej, ktorá rečnila pred premiérskym sídlom na Downing Street, by odstúpenie v čase krízy mohlo "ohroziť budúcnosť krajiny a vytvoriť neistotu, keď si to môžeme najmenej dovoliť".

Mayová sa okrem iného zaviazala, že bude bojovať proti hlasovaniu o vyslovení nedôvery "všetkým, čo má". Britská premiérka v stredu mala pôvodne vycestovať do Dublinu, kde sa mala stretnúť s írskym premiérom Leom Varadkarom a prediskutovať s ním dohodu o brexite. Ako však oznámila, zostane v Londýne, aby mohla obhájiť svoje predsedníctvo. "Som pripravená dokončiť to," vyjadrila sa Mayová v súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články