Silné zemetrasenie v Tichom oceáne: Odborníci sa obávajú toho najhoršieho, vydali výstrahu | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Silné zemetrasenie v Tichom oceáne: Odborníci sa obávajú toho najhoršieho, vydali výstrahu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
05.12.2018 06:35

HONOLULU - Americkí seizmológovia vydali varovanie pred možným vznikom vĺn cunami následkom silného zemetrasenia s magnitúdou 7,5, ktoré zaznamenali v oblasti francúzskeho zámorského územia Nová Kaledónia v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Informovala o tom agentúra AFP.


"Na základe predbežných parametrov zemetrasenia je možný vznik nebezpečných vĺn cunami v pobrežných oblastiach nachádzajúcich sa v okruhu 1000 kilometrov od epicentra otrasov," uvádza sa vo výstrahe Tichomorského centra varovania pred cunami (PTWC). Pobobné varovanie vydali aj úrady na Novom Zélande vzhľadom na to, že zemetrasenie vzniklo vo veľmi malej, len zhruba desaťkilometrovej hĺbke.  

Podľa americkej geologickej služby USGS zemetrasenie zaznamenali približne 168 kilometrov východne od novokaledónskej lokality Tadine. Miestne úrady vyzvali obyvateľstvo pobrežných oblastí, aby sa vzhľadom na hroziace cunami uchýlilo do bezpečia. Varovanie sa netýka oblasti Havajských ostrovov. 

Oblasť francúzskeho zámorského územia Nová Kaledónia v juhozápadnej časti Tichého oceánu zasiahlo v stredu ďalšie zemetrasenie, ktorého magnitúda bola vyčíslená na 6,6. Agentúra AFP o tom informovala s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS, ktorá pôvodne oznámila magnitúdu 7,0. K zemetraseniu došlo v stredu o 17.43 h miestneho času (07.43 h SEČ) v hĺbke desať kilometrov. Epicentrum sa nachádzalo približne 192 kilometrov juhovýchodne od novokaledónskej lokality Tadine. Ďalšie varovanie pred možným vznikom vĺn cunami tentoraz nevydali.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články