Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO Za vlády Hitlera sa na stromčeky vešali aj hákové kríže | Topky.sk

Pondelok, 21. október 2019. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO Za vlády Hitlera sa na stromčeky vešali aj hákové kríže

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
25.12.2018 16:00

BERLÍN - Vianočné stromčeky sa v minulosti zdobili všelijako, napríklad aj hákovými krížmi. Takéto ozdoby pritom kedysi bolo v Nemecku možné kúpiť aj v bežných obchodoch, ako ukazuje nová výstava venovaná vianočným ozdobám v Nemeckom historickom múzeu v Berlíne.


"Vieme, že sa vyrábali vo veľkom a dali sa celkom normálne kúpiť," hovorí o ozdobách s nacistickou symbolikou šéf zbierok Nemeckého historického múzea Fritz Backhaus. "Máme tu napríklad inzerát, na ktorom je vidieť, že tieto vianočné ozdoby, ktoré propagoval predovšetkým SS, predávala napríklad Edeka," poznamenáva s poukazom na maloobchodný reťazec, ktorý v Nemecku funguje dodnes.

Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

Práve SS sa v 30. a 40. rokoch minulého storočia veľmi snažil, aby Nemci Vianoce slávili v národnosocialistickom duchu. K tomu mali popri príručkách s odporúčaniami napomáhať aj špeciálne vianočné ozdoby, z ktorých výstava ukazuje napríklad vianočnú špičku s hákovým krížom z Durínska z doby okolo roku 1933 alebo svastiku urobenú na vianočnej guli.

Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO
Zdroj: profimedia.sk

Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

Aj napriek snahám SS a niektorých ďalších organizácií nie je ale zrejmé, že by Nemci za Hitlerovho režimu svoje vianočné zvyky skutočne výrazne zmenili. "Ako veľmi bol tento vianočný dizajn rozšírený, dokážeme len ťažko odhadnúť. Na fotkách vianočných stromov z tej doby ho nachádzame skôr len výnimočne," podotýka Backhaus. "Vianoce sú niečím tradičným, a tak ľudia veľmi radi aj v tejto dobe ďalej využívali tradičné vianočné ozdoby," ponúka jedno z možných vysvetlení.

Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

Vianočná výzdoba sa zásadne nezmenila ani za režimu Nemeckej demokratickej republiky, ktorá síce tiež presadzovala svoje akcenty, nie ale komunistickú symboliku. "Existovala napríklad trochu komická snaha premenovať vianočného anjela na "postavu konca roka (Jahresendfigur)"," líči Backhaus, podľa ktorého sa vôbec neujala. Ukazuje ale na debaty časti východonemeckých pohlavárov o tom, či sa majú aj naďalej používať kresťanské pojmy.

Výstava "Anjel, hákový kríž, Skalný dóm", ktorá na pár metroch štvorcových ponúka okolo 500 exponátov, sa ale nezameriava len na oslavy Vianoc v nedemokratických dobách. Vývoj sleduje od 19. storočia až do súčasnosti.

Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

Zaujímavú časť tvoria napríklad židovské, moslimské alebo budhistické ozdoby, ktoré niektorí stúpenci týchto náboženstiev, ktorí si tiež pripomínajú Vianoce, dávajú na svoje stromčeky. Sú medzi nimi aj ozdoby v podobe Buddhu, tradičného židovského svietnika alebo jeruzalemskej mešity Skalný dóm. Ku kurióznym ozdobám patria napríklad podobizne Karla Marxa alebo Martina Luthera.

Bizarné vianočné ozdoby: ViDEO
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

Výstava je v nemeckej metropole otvorená do 3. marca budúceho roka.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/Ruptly

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články