Macron sa bojí najhoršieho: Európa smeruje do pekla, prezident naložil aj nacionalistom | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Macron sa bojí najhoršieho: Európa smeruje do pekla, prezident naložil aj nacionalistom

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Euler, Pool
01.11.2018 18:45

PARíŽ/RENNES- Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval Európu pred návratom do medzivojnového obdobia 20. storočia, a to v súvislosti s posilňovaním nacionalistických hnutí na starom kontinente. Ako uviedol v rozhovore, ktorý zverejnilo sobotňajšie vydanie regionálneho periodika Ouest-France vydávaného v Rennes a ktorého obsah sprostredkoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF, má obavy z podobností medzi súčasnosťou a obdobím medzi dvoma svetovými vojnami.


Macron označil v interview nacionalizmus za "lepru" Európy a dodal, že rozkol starého kontinentu v dôsledku strachu, návrat nacionalizmu a dôsledky hospodárskej krízy ukázali "takmer systematicky všetko, čo Európu charakterizovalo v období medzi koncom prvej svetovej vojny a krízou z roku 1929". Občanom odporučil, aby si zachovali jasno v hlave a uvedomili si, ako na to reagovať.

Francúzsky prezident zdôraznil, že je potrebné poučiť sa z histórie a podporiť suverénnu a multilaterálnu Európu, keď súčasne varoval, že by starý kontinent mohol prísť o nezávislosť, ak by sa ocitol pod tlakom mocností zvonka. Vystríhal pred priveľkým spoliehaním sa na Spojené štáty v bezpečnostných otázkach a upozornil na čoraz väčšiu úlohu Číny v infraštrukturálnej sfére, na pokusy Ruska o manipuláciu, ako aj na nezriedka väčšiu úlohu finančných záujmov a trhov v porovnaní so štátnymi záujmami.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články