Brazílsky prezident prisľúbil pomoc pre zdevastovanú pamiatku: Požiar prežila jediná vec | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Brazílsky prezident prisľúbil pomoc pre zdevastovanú pamiatku: Požiar prežila jediná vec

Požiar v múzeu v Rio de Janeiro
Požiar v múzeu v Rio de Janeiro
Zdroj: SITA/AP/Leo Correa
04.09.2018 06:30

RIO DE JANEIRO - Brazílsky prezident Michel Temer ohlásil v pondelok vytvorenie verejno-súkromnej "siete ekonomickej podpory" v záujme obnovy Národného múzea v Riu de Janeiro, ktoré je zrejme takmer úplne zničené po tom, ako v ňom vypukol v nedeľu večer (miestneho času) požiar. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Na uvedenej spolupráci sa podľa Temera dohodli viaceré súkromné banky, národná rozvojová banka, banská spoločnosť Vale a ropná spoločnosť Petrobras. Riaditeľ Národného múzea Alexander Kellner sa predtým vyjadril, že zatiaľ nie je možné poskytnúť podrobnejší prehľad o tom, aké straty požiar spôsobil. V zbierkach sa nachádzalo približne 20 miliónov predmetov vrátane egyptských a grécko-rímskych artefaktov či najstaršej ľudskej lebky nájdenej na západnej pologuli.

Príčina ničivého požiaru je zatiaľ nejasná, médiá však poukazujú aj na nelichotivý stav vo financovaní Národného múzea. Správcovia napríklad museli tento rok siahnuť po tzv. crowdfundingu, aby dokázali zaplatiť obnovu termitmi napadnutého podstavca pod kostrou dinosaura.

Požiar v múzeu v
Zdroj: SITA/AP/Leo Correa

Námestník riaditeľa múzea Luiz Fernando Dias Duarte zase povedal pre brazílsku televíziu, že zamestnanci si uvedomovali riziko požiaru v historickej budove pochádzajúcej z roku 1818 a nedávno absolvovali protipožiarne školenie. V čase katastrofy však podľa neho už nebol v budove nikto, kto by mohol zasiahnuť.

Pred areálom múzea medzitým polícia použila obušky a slzotvorný plyn proti davu rozhnevaných ľudí, ktorí sa snažili dostať dovnútra. Národné múzeum v Riu de Janeiro je najstaršou vedeckou inštitúciou v Brazílii a najväčším prírodovedným a etnologickým múzeom v Latinskej Amerike. Plamene pohltili takmer všetky časti jeho trojposchodovej budovy v čase, keď už boli expozície zatvorené. Zranenia osôb v súvislosti s požiarom neboli hlásené.

Prezident Temer označil nedeľu za "smutný deň pre všetkých Brazílčanov". "Dve storočia práce, skúmania a poznania sú preč," konštatoval vo svojom vyhlásení.

Tragédiu prežili asi len meteority

Obrovský požiar, ktorý zachvátil v nedeľu večer miestneho času Národné múzeum v brazílskom Riu de Janeiro, zničil takmer celú zbierku artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty. Plamene nepoškodili zrejme len meteority, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám. V pondelok o tom informovali miestne médiá.

"Všetko je preč," vyhlásil pre denník Folha de Sao Paulo muzeológ Marco Aurelio Caldas, jeden z mála ľudí, ktorí vstúpili do vyhorenej budovy. V múzeu sa nachádzalo okolo 20 miliónov predmetov vrátane egyptských múmií a grécko-rímskych artefaktov či najstaršej ľudskej lebky nájdenej na západnej pologuli - ale požiar "prežili" asi len meteority.

Požiar v múzeu v
Zdroj: SITA/AP/Leo Correa

Televízne zábery z nedele zachytávali v plameňoch takmer celú historickú budovu múzea vo štvrti Sao Cristovao. Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vyjadrila žiaľ nad stratou nesmierne cennej zbierky, ktorá patrila "celému ľudstvu". UNESCO ponúklo Brazílii pomoc svojich expertov na ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva, uviedla generálna riaditeľka organizácie Audrey Azoulayová.

Budova slúžila ako múzeum od roku 1892, predtým boli jeho priestory rezidenciou portugalskej kráľovskej a neskôr brazílskej cisárskej rodiny. "Je to tragédia pre brazílsku kultúru," povedal pre stanicu GloboNews riaditeľ múzea Paulo Knauss.

Národné múzeum v Riu de Janeiro je najstaršou vedeckou inštitúciou v Brazílii a najväčším prírodovedným a etnologickým múzeom v Latinskej Amerike. Plamene pohltili takmer všetky časti jeho trojposchodovej budovy v čase, keď už boli expozície zatvorené. Zranenia osôb v súvislosti s požiarom neboli hlásené.

Požiar v múzeu v
Zdroj: SITA/AP/Leo Correa

V múzeu sa nachádzala aj takmer 12.000 rokov stará kostra ženy prezývanej Luzia, ktorá je údajne jednou z najstarších kostier, aké kedy našli v Južnej aj Severnej Amerike. Požiar zrejme zapríčinil teplovzdušný balón bez posádky, ktorý mohol pristáť na streche múzea, alebo skrat v jeho audiovizuálnom laboratóriu, dodal denník Folha de Sao Paulo.

Minister kultúry Sérgio Sá Leitao v televíznom interview upozornil na "roky zanedbávania" pri údržbe budovy. Veliteľ hasičov Roberto Rodabey uviedol pre denník O Globo, že budova nemala dostatočný systém na zistenie a prevenciu požiarov. S plameňmi bojovalo okolo 80 hasičov, informovala v utorok tlačová agentúra DPA.


Galéria

Požiar v múzeu v Požiar v múzeu v Požiar v múzeu v Požiar v múzeu v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články