Piatok, 18. jún 2021. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Irán predstavil nové bojové lietadlo Kosar: Je schopné niesť rôzne druhy zbraní

Iránsky prezident Hasan Rúhání
Iránsky prezident Hasan Rúhání
Zdroj: TASR/AP
21.08.2018 10:35

TEHERÁN - Irán predstavil v utorok nové bojové lietadlo. Stalo sa tak v čase, keď sa zvyšuje napätie medzi Teheránom a regionálnymi rivalmi v spojitosti s konfliktmi na Blízkom východe. Stroj s názvom Kosar je domácej výroby, schopný niesť rôzne druhy zbraní a bude sa využívať na krátke vzdušné podporné misie, uviedla iránska tlačová agentúra Tasním.


Štátna televízia vysielala naživo slávnostnú ceremóniu v Teheráne, na ktorej stíhacie lietadlo preletelo v prítomnosti prezidenta Hasana Rúháního. V stredu krajina slávi Deň národného obranného priemyslu. Agentúra Reuters pripomína, že Irán poslal zbrane a tisícky vojakov do Sýrie na podporu prezidenta Bašára Asada v sedem rokov trvajúcej občianskej vojne.

Iránske vzdušné sily sú však obmedzené zrejme iba na niekoľko desiatok útočných strojov - či už ruskej výroby, alebo amerických typov zaobstaraných ešte pred iránskou revolúciou z roku 1979. Irán predstavil v roku 2013 bojové lietadlo domácej výroby Káhir-313, ale niektorí odborníci v tom čase spochybňovali jeho životaschopnosť. V Iráne došlo k rozvoju rozsiahleho domáceho obranného priemyslu, keď krajina čelila medzinárodným sankciám a embargám, ktoré jej bránili dovážať mnohé zbrane.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články