Lídri NATO opakovane vyzývajú Rusov: Stiahnite svojich vojakov z týchto oblastí | Topky.sk

Piatok, 22. február 2019. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Lídri NATO opakovane vyzývajú Rusov: Stiahnite svojich vojakov z týchto oblastí

Summit NATO v Bruseli.
Summit NATO v Bruseli.
Zdroj: SITA/Benoit Doppagne, Pool Photo via AP
12.07.2018 06:50

BRUSEL - Lídri členských štátov Severoatlantickej aliancie na záver stredajšieho prvého dňa bruselského summitu vydali vyhlásenie, v ktorom okrem iného vyzývajú Rusko, aby stiahlo svoje sily, ktoré má umiestnené na území Ukrajiny, Gruzínska, ale aj Podnesterska, ktoré Moldavsko považuje za svoje územie.


"Opätovne zdôrazňujeme našu podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska v ich medzinárodne uznávaných hraniciach," uvádza sa v spoločnom vyhlásení hláv štátov a vlád 29 členských krajín NATO. Vo vyhlásení zameranom na transatlantickú bezpečnosť a solidaritu sa uvádza, že Aliancia vyzýva Rusko, aby v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami stiahlo svoje sily, ktoré má rozmiestnené vo všetkých troch uvedených postsovietskych krajinách bez ich súhlasu.

"Dôrazne odsudzujeme nelegálne a nezákonné pripojenie Krymu k Ruskej federácii, ktoré neuznávame a nikdy neuznáme," uvádza sa v siedmom bode rozsiahlej deklarácie. Lídri NATO zároveň spresnili, že sa musí ukončiť diskriminácia krymských Tatárov a členov iných komunít na Kryme. V súvislosti s dianím na východe Ukrajiny Aliancia vyzvala na plné vykonávanie minských dohôd všetkými stranami konfliktu a vyjadrila podporu pre tzv. normandský formát rokovaní.

V spoločnej deklarácii je aj výzva pre Rusko, aby zastavilo politickú, finančnú a vojenskú podporu militantným skupinám v ukrajinskej Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, zastavilo svoje vojenské intervencie na tomto území a stiahlo z územia Ukrajiny všetkých svojich vojakov, vojenské vybavenie a žoldnierov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články