°C

Sobota, 4. júl 2020. Meniny má Prokop, zajtra Cyril a Metod.

Škola v Glasgowe v plameňoch: FOTO Slávnu budovu opäť poškodil oheň

Škótska univerzita v plameňoch.
Škótska univerzita v plameňoch.
Zdroj: SITA/Douglas Barrie/PA via AP
16.06.2018 07:40

GLASGOW - Rozsiahly požiar vypukol v piatok v neskorých večerných hodinách v architektonicky významnej budove umeleckej školy v škótskom meste Glasgow, informuje agentúra AP.


Ide už o druhý požiar, ktorý za uplynulé štyri roky poškodil slávnu budovu Glasgow School of Art v centre tohto prístavného mesta. S ohňom bojovalo viac než 120 hasičov. Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie, na ktorých bolo vidieť plamene a dym na streche budovy.

Škótska univerzita v plameňoch.
Zdroj: SITA/Douglas Barrie/PA via AP

"Toto je extrémne závažná situácia. Moje prvé myšlienky patrili dnes v noci bezpečnosti ľudí - moje srdce je však zlomené pre milovanú glasgowskú @GSoFA," uviedla na sociálnej sieti Twitter škótska premiérka Nicola Sturgeonová, použijúc hashtag pre glasgowskú umeleckú školu.

Príčina požiaru nebola bezprostredne známa. Oheň a dym sa podľa očitých svedkov rozšírili "v priebehu niekoľkých minút". Požiar si podľa škótskych hasičov a záchranárov nevyžiadal zranenia ani obete na životoch. Obyvateľov okolitých domov a bytov však evakuovali. Niekoľko ciest a ulíc v okolí umeleckej školy uzatvorili. Hasičské jednotky zasahovali na mieste aj v sobotňajších ranných hodinách.

Požiar sa rozšíril aj na niekoľko okolitých budov, uviedla s odvolaním sa na zdroje hasičskej a záchrannej služby agentúra DPA. Okrem iných utrpela "rozsiahle škody" aj koncertná sála O2 Academy. Požiar poškodil školu aj v máji 2014 a do pôvodnej ikonickej podoby ju postupne vracali prostredníctvom stále prebiehajúceho reštaurátorského projektu v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Stavbu navrhol umelec a architekt Charles Rennie Mackintosh a postavená bola medzi rokmi 1897 až 1909. Budova každoročne priláka zhruba 20.000 návštevníkov.


Galéria

Škótska univerzita v plameňoch. Škótska univerzita v plameňoch.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články