°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

FOTO Ničivá sopka v Guatemale naďalej vybuchuje: Pokračuje pátranie po nezvestných

Zdroj: SITA/AP Photo/Rodrigo Abd
11.06.2018 07:25

GUATEMALA - Guatemalská sopka Volcán de Fuego naďalej vybuchuje, varovali v nedeľu miestne úrady. Záchranári medzitým pokračovali v pátraní po 197 ľuďoch nezvestných od dvoch smrtiacich erupcií z minulého týždňa, informuje agentúra DPA.


Národný seizmologický ústav (INSIVUMEH) vystríhal, že pyroklastické prúdy by stále mohli zasiahnuť oblasti, kde pracujú záchranári. Erupcie pritom nastávajú sedem- až deväťkrát za hodinu a vytvárajú mračná popola dosahujúce 4700 metrov nad morom. Ústav uviedol, že z tohto dôvodu nemožno vylúčiť dopad popola na obce západne a juhozápadne od sopky, ktoré dosiaľ neboli vážnejšie postihnuté.

FOTO Ničivá sopka v
Zdroj: SITA/AP Photo/Rodrigo Abd

Na sopke Volcán de Fuego, jednej z najaktívnejších v Strednej Amerike, nastali za uplynulý týždeň dve veľké erupcie - v nedeľu 3. júna a následne v utorok. O život prišlo najmenej 110 ľudí, časť z nich zahynula v žeravých prúdoch vulkanického materiálu.

FOTO Ničivá sopka v
Zdroj: SITA/AP Photo/Rodrigo Abd

Vulkán vysoký 3763 metrov, ktorého názov v španielčine znamená "Ohnivá sopka", leží 44 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Guatemala a neďaleko koloniálneho mesta Antigua, vyhľadávaného turistami a známeho kávovými plantážami.

FOTO Ničivá sopka v
Zdroj: SITA/AP Photo/Rodrigo Abd


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články