°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Druhá erupcia sopky v priebehu roka: Evakuujú celý ostrov Ambae

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Jae C. Hong, File
27.07.2018 14:40

WELLINGTON - Úrady tichomorského ostrovného štátu Vanuatu evakuujú - už po druhý raz v priebehu roka - obyvateľov z celého ostrova Ambae, na ktorom sa opäť prebudila tamojšia sopka Manaro Voui. Informovala o tom v piatok spravodajská stanica BBC.


Vulkán začal v ostatných dňoch chrliť popol a podľa miestnych úradov to ohrozuje životy miestnych obyvateľov. Tisíckam ľudí preto nariadili tento pomerne malý ostrov okamžite opustiť. Prebudenie sopky Manaro Voui si evakuáciu celého ostrova Ambae vyžiadalo už vlani v septembri.

Piatkovú evakuáciu označil vanuatský minister zahraničných vecí Ralph Regenvanu za povinnú. Obyvatelia Ambae sa teraz presúvajú na susedné ostrovy. Miestne úrady minulý týždeň tvrdili, že sopka je v stave "slabej erupcie". Vulkán chrlí popol a žeravé kamene, pričom táto aktivita sa za uplynulý týždeň ešte zintenzívnila. 

Vlani v septembri muselo svoje domovy dočasne opustiť viac ako 11.000 obyvateľov ostrova Ambae. K ďalšej obdobnej evakuácii pristúpili tamojšie úrady v máji, vtedy však nebola povinná. Vanuatu s 280.000 obyvateľmi sa rozprestiera na 65 obývaných ostrovoch. Krajina je celosvetovo jednou z najnáchylnejších na prírodné katastrofy. Leží v tzv. Ohnivom kruhu - v zóne častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií. Vanuatu sužujú i silné búrky, ktoré sa tam vyskytujú pravidelne.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články