°C

Pondelok, 28. september 2020. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

VIDEO Takto zabíjame našu planétu: V bruchu veľryby našli osem kíl hrôzy

Veľrybu zabili plasty, našli jej v bruchu 8 kíl igelitových tašiek
Veľrybu zabili plasty, našli jej v bruchu 8 kíl igelitových tašiek
Zdroj: YouTube/Tran Nam
03.06.2018 22:53

BANGKOK - Plastový odpad, ktorý zaberá stále veľkú plochu svetových oceánov, nie je problémom len z estetického hľadiska, ale výrazne škodí aj morským živočíchom vrátane tých najväčších. Pri pobreží Thajska tento víkend uhynula veľryba, ktorej následne našli v bruchu 80 igelitových tašiek a sáčkov, ktoré vážili spolu až osem kilogramov.


Veľrybu sa pokúšali najskôr zachrániť, z pobrežia sa ju pomocou lodí snažili dostať na more a dokonca nad ňou vztýčili obrí slnečník, veľryba však aj tak uhynula. "Aj pre veľryby platí, že ak máte v bruchu 80 plastových tašiek, tak vás to zabije," poznamenal v tejto súvislosti thajský biológ Thon Thamrongnawasawat. Len v okolí Thajska, kde sa igelitové tašky a obaly používajú takmer na všetko, podľa Thamrongnawasawata zabijú plasty podobným spôsobom každoročne stovky morských živočíchov.

Celosvetovo sa predpokladá, že objem plastov v oceánoch sa pri zachovaní súčasného tempa ich produkcie a vyhadzovania v najbližšom desaťročí oproti súčasnosti strojnásobí.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: YouTube/Tran Nam,
VIDEO: YouTube/Joan Sellers

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články