Slovensko podporí návrh Európskej komisie: Envirorezort je za zrušenie plastových výrobkov | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Slovensko podporí návrh Európskej komisie: Envirorezort je za zrušenie plastových výrobkov

Znečístená rieka Bodva. Za pár dní vyzbierali z nej viac ako 500 vriec odpadu, prevažne plastov.
Znečístená rieka Bodva. Za pár dní vyzbierali z nej viac ako 500 vriec odpadu, prevažne plastov.
Zdroj: TASR – Milan Kapusta
09.07.2018 12:45

BRATISLAVA - Slovensko pravdepodobne podporí návrh Európskej komisie, ktorý má zamedziť vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie. Vyplýva to z riadneho predbežného stanoviska, ktoré envirorezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.


"Návrh je vhodný na riešenie naliehavého environmentálneho problému," píše sa v analýze návrhu. Tá tiež vyzdvihuje, že sa návrh zameriava na najviac nachádzané makroplastové predmety na európskych plážach, teda jednorazové plastové výrobky a rybársku výstroj.

Slovensko však podľa stanoviska bude mať výhrady k zneniu smernice v slovenskom jazyku. Navrhuje nahradiť slovo "likvidácia" slovom "zneškodnenie", aby sa zjednotila terminológia v rámci odpadového hospodárstva.

Zmeny, ktoré nová legislatíva v prípade schválenia Radou EÚ a Európskym parlamentom zavedie, by sa do slovenskej legislatívy mali dostať najneskôr do dvoch rokov, od kedy smernica nadobudne účinnosť.

V praxi by to znamenalo, že by bolo zakázané predávať napríklad plastové vatové tyčinky, príbory, taniere alebo slamky, pretože k nim existujú aj neplastové alternatívy. Podľa návrhu by tiež členské štáty do roku 2025 mali zabezpečiť zber 90 percent jednorazových fliaš z nápojov. Zvýšiť by sa mala aj informovanosť občanov o dôsledkoch nevhodnej likvidácie odpadu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články