Šťastne na povrchu: Skoro tisícku uviaznutých baníkov vyslobodili bez zranení | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Šťastne na povrchu: Skoro tisícku uviaznutých baníkov vyslobodili bez zranení

Zdroj: TASR/AP
02.02.2018 09:22

JOHANNESBURG - Stovky baníkov, ktorí uviazli v podzemí bane na zlato v Juhoafrickej republike (JAR), v piatok skoro ráno zachránili po tom, ako sa podarilo obnoviť prívod elektrickej energie. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu spravodajskú stanicu eNCA.


Vyše 900 baníkov uviazlo v podzemí v stredu v noci pre výpadok napätia, následkom čoho prestali fungovať šachtové výťahy. Baňa Beatrix leží v provincii Free State a štôlne má v hĺbke 700-2000 metrov pod povrchom. Podľa spoločnosti, ktorá baňu prevádzkuje, elektrický systém poškodila búrka.

Všetci baníci vyviazli bez zranenia, objavili sa iba prípady dehydratácie a vysokého krvného tlaku. V priebehu noci dorazili na miesto sanitky, zatiaľ čo príbuzní baníkov nervózne čakali neďaleko. Baňa Beatrix leží v malom meste Theunissen. Jej vlastníkom je spoločnosť Sibanye-Stillwater.

Vlani zahynulo v bani na zlato neďaleko mesta Johannesburg päť baníkov po tom, ako tam došlo k zosuvu. JAR má veľké zásoby nerastných surovín a celosvetovo jedny z najhlbších baní na zlato. Táto komodita bola dlhé roky základom ekonomiky JAR, ale ťažba prudko poklesla pre vyčerpanie zásob.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, twitter
FOTO: TASR/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články