Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Poplach v EÚ: Máte ju radi aj vy? Hrozí, že túto obľúbenú pochúťku zakážu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
04.12.2017 13:49

BRUSEL - Döner kebab, grilované mäso v placke alebo žemli so zeleninou a dressingom, ktoré je akýmsi gastronomickým ekvivalentom amerického hamburgeru, sa dostal do hľadáčika európskych úradov. Stánky s kebabom je dnes možné nájsť takmer v každom väčšom európskom meste. Legislatíva Európskej únie (EÚ) o fosfátoch, ktoré sa nachádzajú aj v nakrájaných kúskoch obľúbeného pouličného občerstvenia, však môže viesť k jeho zákazu.


Nemci dohnali predpisy EÚ do krajnosti: Výrobca pochúťky Raffaelo sa chytá za hlavu

Zákonodarcovia v EÚ pritom poukazujú na zdravotné riziká. Opierajú sa o štúdie, ktoré spájajú fosfáty s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Majitelia reštaurácií, ale aj výrobcovia mäsových produktov tvrdia, že tieto aditíva sú potrebné na to, aby nakrájané mäso zostalo šťavnaté a aromatické.

Navyše, niektoré údeniny, ktoré tiež obsahujú fosfáty, sa budú môcť ďalej predávať v krajinách EÚ. Legislatíva, ktorá môže viesť k zákazu predaja kebabov, sa ich nedotkne.

Tureckí podnikatelia sú pobúrení

Tento rozdielny prístup pobúril predajcov kebabu. Označili ho za "diskrimináciu döner kebabu" a zámerné znevýhodnenie tureckých podnikov. "Hľadajú spôsoby, ako poškodiť tunajšie turecké podniky," povedal Baris Dönmez, majiteľ 24-hodinového kebab bistra v berlínskej štvrti Mitte.

Kebaby sa dostali do centra pozornosti po tom, ako Európska komisia navrhla oficiálne schváliť používanie fosfátov v jahňacom, baraňom, hovädzom a teľacom mäse, ktoré smeruje na pulty po tom, ako iné typy mäsa už takéto povolenie získali.

Poplach v EÚ: Máte
Zdroj: pixabay.com

Návrh ale narazil na problém v Európskom parlamente (EP). Jeho zdravotný výbor ho začiatkom minulého týždňa odmietol pomerom hlasov 32 proti a 22 za. Zákonodarcovia na základe najnovších štúdií vyjadrili obavu, že schválenie fosfátov v mäse na kebab by mohlo zvýšiť riziko srdcových ochorení v Európe.

Ak návrh odmietne aj celý EP, ktorý má o ňom hlasovať o dva týždne, vráti sa naspäť Komisii - a kebab sa môže ocitnúť v právnom vákuu.

Obavy v Nemecku

Kebab sa tak prebojoval až na titulné strany nemeckých novín. Toto pouličné jedlo je totiž veľmi vyhľadávané najmä neskoro v noci, keď bežné reštaurácie zatvoria svoje kuchyne.

V prípade, že Európsky parlament fosfáty neschváli, bude to "trest smrti" pre tzv. döner kebab priemysel v celej Európskej únii, povedal Kenan Koyuncu z nemeckého zväzu výrobcov döner kebabov pre denník Bild.

Poplach v EÚ: Máte
Zdroj: thinkstock.com

Podľa denníka Frankfurter Rundschau je v Nemecku okolo 16.000 döner kebab reštaurácií, ktoré denne predajú 3 milióny porcií. Odvetvie navyše zamestnáva desiatky tisíc ľudí a generuje miliardové tržby.

Renate Sommerová, členka Kresťansko-demokratickej strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, na Facebooku napísala: "Zákaz fosfátov by bol koniec výroby döner kebabov a viedol by k strate tisícov pracovných miest."

Döner kebab je v skutočnosti pomerne nová európska variácia klasickej tureckej pochúťky, ktorú priniesli do Nemecka tureckí prisťahovalci. V ostatných rokoch sa dokonca rozšíril aj do Londýna a New Yorku.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz
FOTO: thinkstock.com, pixabay.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články