Malá revolúcia vo Francúzsku: Deťom na školách úplne zakážu mobilné telefóny | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Malá revolúcia vo Francúzsku: Deťom na školách úplne zakážu mobilné telefóny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
11.12.2017 18:15

PARÍŽ - Žiaci mnohých základných a stredných škôl vo Francúzsku mali doposiaľ zakázané používať mobilné telefóny cez hodiny. Od septembra 2018 sa vláda rozhodla rozšíriť tento zákaz aj na prestávky. V pondelok o tom informovala spravodajská stránka The Connexion.


Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer v nedeľu večer potvrdil plánovaný úplný zákaz mobilných telefónov na základných a nižších stredných školách, čiže pre žiakov do 15 rokov.

Francúzsky internetový portál The Local na svojej webovej stránke citoval Blanquera, ktorý uviedol, že "teraz sa už deti cez prestávku nehrajú, len sa pozerajú do svojich smartfónov a z uhla pohľadu výučby je to problém". Podľa ministra tento krok pomôže aj v boji proti kybernetickej šikane. Pripustil tiež, že nie je proti zavedeniu nosenia uniform na školách.

Zákaz mobilných telefónov bol taktiež súčasťou predvolebných prísľubov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Zavedenie takéhoto komplexného zákazu môže byť podľa učiteľských odborov problematické, pretože rodičia často kontaktujú svoje deti počas prestávok. Odbory zároveň vyjadrili pochybnosti nad tým, ako bude v praxi možné uistiť sa, či deti pri sebe nemajú mobilné telefóny.

V roku 2015 vlastnilo podľa štatistík smartfóny viac ako 80 percent francúzskych žiakov, v roku 2011 to však bolo len 20 percent.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články