Pod masívne zosuvy pôdy vo švajčiarskych Alpách sa podpísali aj klimatické zmeny | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Pod masívne zosuvy pôdy vo švajčiarskych Alpách sa podpísali aj klimatické zmeny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
28.08.2017 13:59

BONDO - Za zosuvy pôdy, ktoré minulý týždeň zasiahli alpskú obec Bondo na juhovýchode Švajčiarska, čiastočne môžu aj klimatické zmeny, tvrdí tamojší Federálny úrad pre životné prostredie.


Podľa šéfa úradu Marca Chardonnensa musí hornatá krajina vyvinúť väčšiu snahu v prípravách voči účinkom klimatických zmien. Ako v pondelok informovala jeho kancelária, od roku 1864, keď začali zaznamenávať klimatické podmienky, priemerná teplota stúpla o dva stupne Celzia. Svetový priemer je pritom viac ako dvojnásobne nižší, a to len 0,9 stupňa Celzia. Podľa úradu medzi účinky klimatických zmien vo Švajčiarsku patria takzvané mestské tepelné ostrovy, úbytok vody a nestabilita horských úbočí, podobných tomu, ktoré v stredu spôsobilo zosuv.

Obec Bondo vzdialenú asi 130 kilometrov od talianskeho Milána zasiahol prvý zosuv pôdy v stredu ráno. Podľa úradov sa vtedy dedinou prehnali približne štyri milióny kubických metrov kameňov a bahna. Pri zosuve sa v jej okolí stratilo osem osôb, po ktorých pátrali záchranári do soboty. Po tom, ako sa na Bondo, ktoré v tom čase úrady uzavreli, a tamojších obyvateľov evakuovali, v piatok zosunula pôda druhý raz, pátranie pre možné nebezpečenstvo ďalších zosuvov na neurčitý čas odložili.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články