VIDEO Poľsko rozdelené bojom o súdne orgány: Proti politizácii protestovali tisíce | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

VIDEO Poľsko rozdelené bojom o súdne orgány: Proti politizácii protestovali tisíce

Opozícia tvrdí, že reforma súdnictva, ktorú vláda prijala, porušuje jeho nezávislosť.
Opozícia tvrdí, že reforma súdnictva, ktorú vláda prijala, porušuje jeho nezávislosť.
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski
16.07.2017 21:04

VARŠAVA - Ulice Varšavy a ďalších poľských miest zaplnili dnes tisíce odporcov vlády, ktorí protestovali proti najnovším zmenám v zákonoch týkajúcich sa fungovania súdnych orgánov. Demonštranti vyjadrovali odhodlanie "brániť demokraciu", zatiaľ čo predsedu vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyňského, ktorý je najvplyvnejším politikom Poľska, označovali za "diktátora".


Víkendové demonštrácie na obranu nezávislosti súdnictva nasledovali po tom, ako vládni zákonodarcovia počas uplynulého týždňa schválili spornú reorganizáciu Národnej súdnej rady. Predmetné zmeny sú podľa opozície porušením ústavy a vystavujú sudcov politickému vplyvu. Vládnuca strana tiež predložila do parlamentu návrh zákona podriaďujúceho najvyšší súd ministerstvu spravodlivosti.

Okrem domácej opozície vyjadruje znepokojenie z najnovšieho vývoja v Poľsku aj Európska komisia, ktorá začala ešte v januári 2016 konanie voči Poľsku pre ohrozovanie právneho štátu, a to v súvislosti s reformou ústavného súdu krajiny. Kaczyňski, ktorý má právnické vzdelanie, trvá na tom, že poľský justičný systém je pozostatkom z komunistickej éry a potrebuje "radikálne zmeny".

Opozícia tvrdí, že reforma
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski


Galéria

Opozícia tvrdí, že reforma Opozícia tvrdí, že reforma Opozícia tvrdí, že reforma Opozícia tvrdí, že reforma

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP,
VIDEO: YouTube/Ruptly TV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články